„Povod za ovaj tekst su razni komentari o Crnogorskoj komercijalnoj banci koji se povremeno pojavljuju u dijelu crnogorske štampe. Iako smo penzionerke već četiri godine, kao članovi starog CKB menadžmenta, njen glavni izvršni direktor i zamjenik glavnog izvršnog direktora, nalazimo svrsishodnim da javnost upoznamo sa nekim relevantnim činjenicama“, stoji na početku teksta.
One tvrde da je priča o CKB-u, koja je počela sa radom 1997. godine, „priča o razvoju Crne Gore, počev od druge polovine '90-tih.“
„Banka je do 2001. godine, bila u vlasništvu domaćih akcionara, najvećim dijelom malih i srednjih preduzeća. Akcionari su bili i članovi naših porodica“, pišu Ljumović i Tatar, ne precizirajući procente učešća.
Ljumović i Tatar podsjećaju na tadašnje teške uslove u kojima je banka nastajala, ukazujući da je banka pomagala razvoj i rast mnogih preduzeća i postajala značajan element u procesu rađanja nove ekonomske stvarnosti. „S njihovim razvojem, banka se i sama razvijala“.
Autorke potom navode cijeli niz državnih i privatnih firmi i institucija čiji je razvoj ova banka propratila:
KAP, EPCG, Univerzitet Crne Gore, Brodogradilište, Luka Bar, Željeznice Crne Gore, Montenegroairlines, Jugopetrol, Montefarm, Aerodromi, Boksiti, potom Voli, Mex, Neksan, Zetagradnja, Goranović, Šajo Group, Barkod, Carine, Vektra, Mesopromet, Veletex, Normal Company, Fablive, Nalinternational, Krisma group, Booster, Monte Nova, Tehnoput, Volvox, Čelebić, SAMMS, Kroling, Pantomarket, Martex, Autoboka, Bonesa, i tako dalje.
Ljumović i Tatar tvrde da je CKB bila najkontrolisanija banka u sistemu Centralne banke. Ali i od svojih vlasnika u inostranstvu.
„Svaki novi kredit značio je novu, opsežnu kontrolu CKB-a“, pišu Ljumović i Tatar.
One podsjećaju da su 2001. godine, vlasnici 44 odsto kapitala banke postali DEG- njemačka korporacija za investicije, i FMO – holandska banka za razvoj, da bi krajem oktobra 2006. godine, mađarska OTP Banka postala njen stoprocentni vlasnik.
„Na instistiranje novog vlasnika, stari menadžment ostaje u CKB-u na istim pozicijama, dok se ne nađe adekvatna zamjena“, pišu autorke.
U testu se potom navodi kako je tekao proces uvođenja standarda novog vlasnika, te neki pokazatelji poslovanja,
Navodi se da CKB u Crnoj Gori ima mrežu od 40 poslovnih jedinica, da je banka imala blizu 300 hiljada klijentskih računa
„Svaka crnogorska porodica imala je ili račun ili kredit u CKB-u“, pišu Ljumović i Tatar.
Navedeni su podaci „koji govore da je CKB rasla i razvijala se intenzivnije nego ijedna druga banka u bankarskom sistemu Crne Gore“.
„U kompaniji u kojoj radi 500 službenika, sa ovolikim obimom djelatnosti moralo je biti i grešaka. Ali je zakonitosr bila sveti princip poslovanja banke“, tvrde autorke teksta.