"Žene u parlamentu moraju da se bore da prije svega svoja uverenja pretvore u društvene vrijednosti, a način da se to postigne je upravo pristupom odozdo prema gore", poručila je poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Drita Llolla.
U okviru posjete delegacije Skupštine Crne Gore kako navode, na 7. Reykjavik globalnom forumu, članica delegacije i poslanica Drita Llolla učestvovala je na panel diskusiji pod nazivom “Balansiranje moći i stvaranje saveza” , u okviru koje su učešće uzeli i gradonačelnik Reykjavika, Einar Portsteinsson, čelnik organizacije Equimundo, Gary Barker i osnivač kompanije xStereotypes iz oblasti vještačke inteligencije, Larry Adams.
Na pitanje što iz iskustva u civilnom sektoru, a zatim u politici kroz nacionalni parlament, može da poruči na temu rodne balansiranosti, poslanica Llolla je skrenula pažnju na važnost normalizacije fenomena poput većeg broja žena u politici na pozicijama odlučivanja.
“Društvo kodifikuje svoje vrijednosti kroz zakone i put koji vjerujem da je potrebno slijediti je taj u kojem norma postaje vrijednost i društvena vrijednost se onda kodifikuje u zakonu. Žene u parlamentu moraju da se bore da prije svega svoja uverenja pretvore u društvene vrijednosti, a način da se to postigne je upravo pristupom odozdo prema gore”, kazala je Llolla.
Ona se osvrnula na činjenicu da godina koja je po mnogo čemu bila posljedična, do sada je proizvela minimalan pomak u broju žena u nacionalnim parlamentima i da to navodi na razmišljanje o dosadašnjem pristupu za postizanje veće ravnopravnosti.
“Svaka promjena počinje idejom. Ideje mogu nastati u jednoj sobi u kojoj se okuplja politička elita koja nudi društvu gotova rješenja ili mogu proizaći iz svakodnevnog života u zajednici. Moje ubjeđenje je da je ovo posljednje pravi način da se postignu promjene kroz sveobuhvatni društveni aktivizam”, dodala je Llolla.
Referišući na Maslovljevu hijerarhiju potreba, poslanica Llolla je dodala da se često zanemaruje i aspekat potrebe zadovoljenja osnovnih potreba i da je potrebno polaziti sa te osnove da bi se gradio napredak.
Izrazila je svoje uvjerenje da istraživanja koja se sprovode paralelno i u kontinuitetu mogu dati jasniju sliku gdje se društvo nalazi i što je moguće realizovati za određen vremenski period ili unutar jedne generacije.
Na pitanje što može društvo da uradi da bi ponudilo zdraviju alternativu onoj u kojoj današnji influenseri na mrežama nude definiciju muškosti koja rezonuje kod mlađih muškaraca i koja nekima izgleda previše pojednostavljena, ali dopire do velikog broja njih, Llolla je dodala da i na ovom polju treba prisvojiti realistički pogled.
“U pitanju je borba ideja. Vi pobeđujete tako što ćete pobijediti idejama u areni, predstavljajući ih na način da budu razumljive i gdje se prepoznaju kratkoročni i dugoročni benefiti”, objasnila je Llolla, dodavši da je nova generacija političara u poziciji u kojoj se društvo nije nalazilo prethodnih nekoliko decenija te da je potrebna sposobnost da bi se razvojni procesi mogli pratiti na više nivoa. Ipak, imamo razlog da budemo optimisti i ja sam optimistična za budućnost”, zaključila je ona.
Sedmi Reykjavik globalni forum ove godine okupio je 500+ globalnih lidera i liderki iz preko 80 zemalja pod temom „Snaga zajedno za akciju“.
Iz Skupštine su kazali da su predstavljeni nalazi Reykjavik Global Index-a za 2024. godinu, koji pored G7 zemalja uključuju i nordijske zemlje, a na panelima učestvovali su istaknuti gosti kao što su Pordis Kolbrun Rejkfjord Gilfadotir, ministarka spoljnih poslova Islanda, Marija Resa, dobitnica Nobelove nagrade za mir i Devika Bulchandani, izvršna direktorka kompanije Ogivily.