Abiznis

Lojpur: Ako ne dođe do smirivanja krize neke zemlje se vraćaju svojoj valuti

Izvor

- Naime, bitno je da misija EU nije dovedena u pitanje, ista se prepoznaje u razvojnim strategijama njenih konkurenata kao što su, prije svega, Kina i SAD, zatim zemlje BRIK-a, s tim da ako je u početku i bilo malo zluradosti u pogledu opstanka i dešavanja u EU, stvari su polako došle na svoje mjesto. Tako da je npr. direktor FED-a B. Bernanki ovih dana dužničku krizu u eurozoni svrstao među tri osnovna destabilizirajuća faktora američke ekonomije, što upućuje na visok nivo međusobne uslovljenosti. Naravno, ono što brine je dosta sporo iznalaženje i evidentna nesaglasnost evropskh lidera oko pojedinih rješenja, kao što su federalizacija duga i nakon toga raspodjela finansijskog tereta na pojedine članice i sl., ali neke najave koje početkom septembra dolaze sa najviših mjesta u Briselu, te lidera ekonomski najjačih članica, posebno one koje se tiču zahvata na planu čvršćeg finansijskog ujedinjavanja Unije, mada ne nailaze na podjednako odobravanje svih, ipak ohrabruju i pokazuju da je traženje mehanizama za izlazak iz krize konačno intenzivirano – kaže Lojpur za Pobjedu.

Na „kompleksnost krize“, kako kaže, ukazuju i neki najnoviji podaci o privrednim kretanjima u Njemačkoj – glavnom blagajniku EU.

- Naime, dok je jedan broj članica EU objektivno već u bankrotu ili na pragu bankrota, istovremeno, Njemačka je ovih dana suočena sa oštrom kritikom od strane MMF i OECD-a zbog rekordnog suficita u trgovinskom bilansu koji bi, prema njihovim prognozama, trebalo da dostigne rekordnih 210 milijardi dolara na na godišnjem nivou, čime bi Njemačka, vjerovatno, nadmašila i Kinu kao najvećeg svjetskog izvoznika – kaže on, te dodaje da je Brisel u obavezi da upozori Njemačku, jer po pravilima evropske makroekonomske kontrole visoki suficiti pojedinih država vode ka ukupnoj destabilizaciji tržišta i moraju se vještački obuzdati.

Foto: montenews

Portal Analitika