- Na sjednici Vlade sjutra ćemo razgovarati o nabavci dva broda za Barsku plovidbu, predviđenih za isporuku 2014. godine. Na taj način ćemo pokušati da revitalizujemo pomorsku privredu, kazao je Lompar na seminaru o trening obuci za treći pomorski paket, koji se organizuje u saradnji sa predstavnicima Evropske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA).
Taj treći pomorski paket uključuje dvije regulative i šest direktiva, a odnosi se na obaveze i zadatke države zastave, kontrolu priznatih organizacija koje djeluju u ime države zastave, istragu pomorskih nezgoda kao i unaprijeđenje kvaliteta kontrole domaćih i stranih brodova.
Lompar je podsjetio da je početkom ove godine dobijen prvi brod Kotor, čime je zvanično počet proces obnove pomorske flote. A shodno potpisanom ugovoru sa Poly Grupom iz Pekinga i šangajskim brodogradilištem uskoro se očekuje i završetak gradnje i primopredaja drugog broda “21. maj”.
- Pored dosta realizovanih aktivnosti, ipak ima i nekoliko nedostataka. Biće neophodno učešće svih aktera kako bi se napravila sinergija potencijala i resursa, pri čemu u pomorskoj privredi najmanje raspolažemo kadrovskim resursima, odnosno kapacitetima, ocijenio je Lompar.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je na putu da bude član Pariskog memoranduma o razumijevanju.
“U maju prošle godine primljeni smo kao država posmatrač, a taj status će trajati tri godine, što znači da ćemo u maju 2014. postati punopravna članica, ukoliko se prilagodimo zahtjevima Pariskog memorandum o nadzoru države luke”, precizirao je Lompar.
On je naveo da će Crna Gora, pristupanjem Memorandumu, ispuniti još jedan zahtjev za ulazak u Evropsku uniju (EU).
Lompar je dodao da je Crna Gora postala članica i Medkruz (MedCruis) organizacije koja pokriva Sredozemno more i susjedna područja u Atlantskom okeanu, Crnom i Crvenom moru.
- Tim članstvom povećaće se dolasci kruzer brodova u Crnu Goru, a cilj je da se Luka Bar afirmiše kao luka za kruzere, budući da Bar ima potencijala da primi najmanje 1,5 hiljada ljudi odjednom, rekao je Lompar.
On je naveo da je intenzivno rađeno i na poboljšanju poslovanja Kontejnerskog terminala i generalnih tereta.
- Sada je ostalo još četiri dana da vidimo koliko je interesovanje za nalaženje strateškog partnera za Kontejnerski terminal. Vidjećemo koliko onih koji su otkupili dokumentaciju, imaju interes da dalje idu u proces davanja ponude, kazao je Lompar.
On je podsjetio da je krajem februara u Baru potpisan i Ugovor o pretovaru automobila italijanskog proizvođača Fiat koji će preko Luke Bar ići na dalja tržišta, što treba da doprinese njenom razvoju.
Evropski propisi obavezujući: Predstavnik EMSA-e, Đuzepe Ruso (Giuseppe Russo) kazao je da je Crna Gora veoma posvećena sprovođenju aktivnosti u pomorskoj privredi, što je i podsticaj jačanja saradnje sa tom agencijom.
- O važnosti pomorskog sektora za Evropu govore i podaci da 22 zemlje članice EU jesu obalne države. Samo pet su države koje ne izlaze na more, a 25 država članica imaju svoju pomorsku flotu, sve osim Češke i Mađarske, naveo je Ruso.
On je kazao da oko 25 odsto svjetske tonaže je pod zastavama EU, dok se oko 90 odsto eksterne trgovine EU obavlja putem mora, a isto važi i za unutrašnju trgovinu, 40 odsto ukupne unutrašnje trgovine obavlja se morem.
“Oko 3,5 milijardi tona tereta i četiri milijarde putnika prolazi kroz luke EU svake godine, dok je u njima zaposleno 350 hiljada ljudi”, dodao je Ruso.
U EU su, kako je naveo, svi propisi obavezni, pri čemu postoji i djelotvorni instrument za kontrolu.
- Kada Crna Gora postane članica, oni mogu pogledati sve vaše propise i ukoliko nešto ne radite kako treba zemlja se sankcioniše, pri čemu se plaćaju visoke novčane kazne - na primjer 100 hiljada eura po danu, poručio je Ruso.
EMSA sprovodi nadzor država članica EU, pri čemu šalju izvještaj Evropskoj komisiji (EK), koja koristi taj izvještaj i provjerava da li se direktiva valjano sprovodi i onda je tuži pred Evropskim sudom pravde.
(foto: gsv.gov.me)