Abiznis

London sprema hitan plan za izlazak Grčke iz eurozone

Izvor

Izvještaji iz Atine koji ukazuju da se velike sume novca izvlače iz Grčke, zabrinuli su vlasti Velike Britanije o posljedicama cijepanja eurozone za britansku ekonomiju, koja je zaglavljena u dvostrukoj recesiji.

Procjenjuje se da bi neplansko grčko napuštanje eura koštalo Uniju hiljadu milijardi dolara.

Kako tvrdi britanski dnevnik Gardijan, zvaničnici iz Banke Engleske, Trezora i ministarstva finansija prave plan u očekivanju grčkog izlaska iz monetarne unije. Procjenjuje se da bi to izazvalo štetu svjetskoj ekonomiji isto kao i propast banke Liman Braders septembra 2008. godine.

Ser King je nagovijestio da će Centralna banka preduzeti korake ka stimulisanju rasta, ako evropski političari ne uspiju da izaću na kraj sa dužničkom krizom.

"Prolazimo kroz veliku finansijsku krizu, najveću od recesije iz tridesetih godina prošlog vijeka, najveću bankarsku krizu u istoriji Britanije, imamo najveći fiskalni deficit u mirnodopskom dobu. Naš najveći trgovinski partner, eurozona, cijepa se iznutra bez ijednog očiglednog rješenja da se to zaustavi”, smatra King.

Dag Mekvilijams iz Centra za ekonomska i poslovna istraživanja smatra da bi planirani raskid sa jedinstvenom valutom koštao dva odsto BDP-a zemalja eurozone. "Neplansko razdruženje prouzrokovalo bi pad od čak pet odsto BDP-a, ili oko hiljadu milijardi dolara”, dodao je Makvilijams.

Portal Analitika