"Prvo - nije usvojen od straneSvetoga Sinoda Crnogorske pravoslavne crkve 2022. godine. Drugo - nije ispoštoano da se njegova pravosnažnost aktivira objavljivanjem u listu Crnogorske pravoslavne crkve Luičindan", poručili su oni.
Stoga, kako dodaju, na snazi je i dalje Ustav CPC iz 2010, u kojem stoji da "na upražnjeni tron Mitropolita Crnogorskoga Sveti Arhijerejski Sinod imenuje Privremenog Administratora Mitropolije, koji obavlja tu dužnost do izbora novoga Mitropolita".
"Administrator Mitropolije može biti Episkop i državljanin Crne Gore, a u izuzetnoj situaciji najsta-riji član Svetog Arhijerejskog Sinoda. Do izbora novog Mitropolita Crnogorskog: Crnogorskom pravoslavnom crkvom upravlja Sveti Arhijerejski Sinod pod predćedništvom Administratora Mitropolije", citiraju, između ostalog, oni članove tog Ustava CPC.
Otud su predložli da se mitropolit CPC Mihailo uz predhodni dogovor dobrovoljno povuče sa pozicije, a da akivno funkcioniše sa pozicije Arhiepiskopa cetinjskog.
"Da Sveti sinod Crnogorske pravoslavne crkve funkcioniše u sastavuCetinjski Arhiepiskop ,Episkop Podgoričko - Dukljansk episkopij, Episkop Kotorsko - Primorske episkopije, Episkop Ostroško - Nikšićke episkopije, Episkop Bjelopoljske episkopije i Episkopom nadležnim za Argentinu. Da se formira privremeni Savjet Crnogorske pravoslavne crkve od sedam članova (5 laika i 2 klirika). Da Sveti sinod i Savjet CPC funkcionišu kao jedno tijelo pod rukovodstvom Administratora Mitropolije episkopa Simeona kao najstarijeg od episkopa. Da se ovaj način funkcionisanja u pisanoj formi oroči na period od jedne do dvije godine", naglasili su oni.