Društvo

MIJAČEV BRIJEG

LOVĆENSKI MEDALJONI: Planinski obronci na Kuku

Južno od Štirovnika prostire se područje Kuka, poznato najviše po borbama koje je crnogorska vojska na tom mjestu vodila sa Austrijancima u januaru 1916. godine. 

LOVĆENSKI MEDALJONI: Planinski obronci na Kuku
LOVĆENSKI MEDALJONI: Planinski obronci na Kuku
Slobodan ČUKIĆ
Slobodan ČUKIĆAutor
Portal AnalitikaIzvor

Na Kuku se tokom Prvog svjetskog rata nalazila i crnogorska artiljerija, o čemu i danas svjedoče zaostali šančevi. Radi bolje orijentacije, reći ćemo da Kuk počinje na oko pet kilometara od Krsca, nakon što se prođu katuni Vučji do i Bižaljevac. 

Prostor Kuka se nalazi na obodu planinskog pojasa i cijelom njegovom dužinom prostiru se pašnjaci sa kamenitim grozdovima, dolovi i šumski kompleksi. Tu je i stanište poznatog lovćenskog endema Lovćenskog zvončića. 

Preko Kuka vodi i austrijski makadamski put, izgrađen u period okupacije 1916-1918. godine, kojim se može stići do Vjetrenog mlina i Dolova. 

Na padinama Kuka ima očuvanih kućišta. Na jedno takvo naišli smo na Mijačevom brijegu. Pripadalo je Niku Stanišiću, koji je živio prije jednog stoljeća. Niko je u ovim krajevima ostao upamćen kao vrijedan čovjek i vješt graditelj u kamenu - što se može viđeti i po građevinama koje je načinio. 

Riječ je o dva suvomeđna kućišta na Mijačevom brijegu koja su smještena ispod gustih krošnji u jednoj zgodnoj uvali. Tu je i stari kameni ubao u kojem još ima vode. 

Na kućištima se može viđeti mnoštvo zanimljivih detalja, poput malenih prozora, upreta u uglu ili brave na ulazu, vješto utisnute u kamen. U okolini ima još očuvanih “konzerviranih” kućišta, što ovo područje čini vrlo privlačnim za istraživanje tradicionalne crnogorske arhitekture. 

Osim fotografija, ovdje donosimo i snimak planinskog ruba, načinjen na Vjetrenom mlinu, odakle se lijepo vidi položaj Kuka.


Portal Analitika