Projektovanje
- Krovne konstrukcije svakog objekta u Podgorici projektovane su da izdrže 75 kilograma snijega i u istom trenutku zemljotres devetog stepena. Dakle, već imamo 25 odsto više opterećenja nego što je predviđeno da krovovi mogu da izdrže. Međutim, sadašnja situacija nije alarmantna, jer konstrukcije imaju određene koeficijente sigurnosti i definitivno mogu da izdrže 120 kilograma snijega – rekao je profesor Lučić.
Prema njegovim riječima, propisi u projektovanju su vrlo precizni.
-Regulativa u tom dijelu radi se po određenoj metodologiji, ali i na osnovu iskustava. Međutim, i pored toga što je za Podgoricu apsolutno neuobičajena ovolika količina sniježnog pokrivača i što u projektovanju krovnih kontrukcija to nije uračunato, one imaju određeni koeficijent sigurnosti, tako da situacija u tom dijelu za sada nije kritična – rekao je on.
Profesor Lučić je pojasnio da nešto veći rizik od opterećenja snijegom predstavljaju krovovi koji su čelične kontrukcije.
- Ta vrsta je veoma lagana, tako da velika težina snijega utiče više na opterećenje nego kod teških betonskih kontrukcija. Koje je vrste konstrtukcija krova, prvenstveno zavisi od načina projektovanja objekta – kazao je prof. Lučić.
On naglašava da panici nema mjesta, ali da bi bilo dobro da građani daju svoj doprinos čišćenju krovova.
Otopiti snijeg
- Sada, kada se očekuje kiša i kada je vlaga velika, veoma je važno da se nađe način da se očiste horizontale i vertikale oluka, kako bi bili slobodni za protok vode. Dobro bi bilo da se u njih uspe vruća voda kako bi došlo do otapanja snijega jer bi se na taj način smanjila i težina na krovovima – kazao je Lučić, dodajući da je svakako teže očistiti kose nego ravne površine.
Bez obzira na procjene, prof. Lučić ističe da treba poslušati apel nadležnih da građani ne hodaju ispod nadstrešnica i krovnih konstrukcija.
- Takvo upozorenje je potpuno opravdano, jer i pored toga što su konstrukcije projektovane da izdrže i veću količinu snijega, iz predostrožnosti građani bi trebalo da se više kreću ulicama odnosno da izbjegavaju hodanje ispod krovova i nadstrešnica – rekao je on.
Prof. Lučić je istakao da stručnjaci sa Građevinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore stoje na raspolaganju komisiji za procjenu rizika i operativnom štabu.
- Ako bude potrebno, mi smo na raspolaganju da izađemo na teren gdje god treba – rekao je Lučić.
On je objasnio da su do sada stručnjaci ove ustanove konsultovani u vezi sigurnosti krovnih konstrukcija stadiona FK „Budućnost”, „Nikoljac” u Bijelom Polju , Sportskih centara u Podgorici i Nikšiću, ali i „Gintaša” i „Delte”.
foto: građevinski fakultet