Abiznis

Lukšić: Cilj Vlade pronalaženje strateškog partnera za KAP

Izvor


On je kazao da je KAP potencijalno ozbiljna razvojna šansa, kao što je to postala i Željezara.



“Međutim, ovakav KAP, kakav je sada, samo je problem, ali ukoliko uspijemo da raščistimo odnose sa ruskim partnerom i postavimo temelje te priče na malo drugačiju osnovu, onda mi se čini da možemo obezbijediti i dobrog investitora koji će u tom preduzeću otvoriti nova radna mjesta i proizvodne pogne”, rekao je Lukšić Radiju Crne Gore, prenosi Mina.



Prema njegovim riječima, kada se govori o KAP-u i Željezari postoji opcija „ili da ih imate, ili da ih nemate“.



„Čini mi se da će se pokazati ispravnim ulaganje napora kada su u pitanju ta dva preduzeća“, rekao je Lukšić.



On je dodao da u slučaju KAP-a Vlada intenzivno radi na realizaciji zaključaka Skupštine na način što će se pokrenuti međunarodna arbitraža, ali i paralelno sa tim pokušavati doći do sporazumnog raskida.



„Definišemo korake da ruska strana vrati akcije Crnoj Gori i da se onda pristupi rješavanju dva problema KAP-a – dugova i električne energije“, naveo je Lukšić.



On je objasnio da bi se dugovi mogli riješiti na način da svako sa svoje strane te dugove iskoristi i pretvori u kapital kompanije, dok pitanje struje podrazumijeva dogovor sa Elektroprivredom (EPCG).



„Vjerujem da neće proći mnogo vremena i da ćemo moći u javnosti da objavimo određena načela mogućeg dobovora, koji bi u narednom periodu bio sproveden na bazi skupštinskih zaključaka“, rekao je Lukšić.



On je saopštio i da nije veliko iznenađenje odakle turski investitori u Crnoj Gori u oblasti čelika, aludirajući na kupca Željezare, kompaniju Toščelik.



„To je bila jedna dobra šansa, ali treba stvoriti sve uslove da se ta šansa materijalizuje kroz jedan značajan nivo investicija i prozvodnje koji će ozbiljno uvećati izvoz Željezare i samim tim doprinijeti unutrašnjoj stabilizaciji ekonomje, objasnio je Lukšić.



Lukšić se osvrnuo i na osnovni zahtjev organizatora građanskih protesta, koji su Vladi dali rok od deset dana da podnese ostavku.



On je ponovio da je Vlada posvećena vrlo ozbiljnim pitanjima, kao i da je demokratsko pravo svakog građanina i svake organzacije da se ne složi sa nekom politikom Vlade.



„U ovom slučaju malo mi je problematično da se ne slažu sa politikom Vlade koja je okrenuta evropskim integracijama i posvećena ekonomskoj stabilizaciji i stvaranju uslova za popravljanje socijalnog stanja“, rekao je Lukšić.



On je podsjetio da je uvijek tražio da vidi šta je konkretna i opipljiva konkurentska ponuda.



„Da li smatramo da ukoliko ova Vlada ode postoji bolja koja treba da dođe i ko treba da je sačinjava. Ukoliko smatrate da je to neka opoziciona partija recite i otkrijte nam do sada neotkriveno ili smatrate da organizatori protesta sami treba da pretenduju na neka mjesta na državi da dobiju podršku građana i da vode državu“, kazao je Lukšuć.



Lukšić je naveo da, dok se to ne dobije, a kako kaže, očigledno je da se to ne dešava već nekoliko mjeseci, jasno je da je tema protesta najmanje ekonomsko socijalna slika i računi za električnu energiju.

foto: sutra.ba

Portal Analitika