Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Lukšić: Crna Gora primjer razumijevanja različitosti, oslonca na prijatelje i uvažavanja suparnika

Lukšić: Crna Gora primjer razumijevanja različitosti, oslonca na prijatelje i uvažavanja suparnika

Izvor

On je istakao da za ideju Ujedinjeni u različitostima, koja je moto ovog skupa, moramo dati dodatan doprinos svojim činjenjem, "jer su nas i vrijeme i istorijska dešavanja za nama naučili da jedino na taj način možemo graditi održiv mir na ovim prostorima i obezbijediti puni prosperitet društvima iz kojih dolazimo".

- Univerzalnost ideje Ujedinjeni u različitostima prepoznata je na svim svjetskim meridijanima. Posebnu svijest o njenoj vrijednosti imaju upravo oni prostori koji su prošli kroz periode teških društvenih tranzicija, obilježenih građanskim sukobima. Stoga sam uvjeren da je naša motivisanost garant da ćemo zajednički i na ovom skupu, u otvorenom dijalogu, naći ishodišta odgovora za izazove pred nama.

On je dodao i da su ti izazovi danas manji nego prije deceniju, ali da se prema njima svi moraju odnositi odgovorno i zajednički ih rješavaju. Takođe, istakao je da nema države na svijetu koja se, tokom svoje istorije, nije susretala sa velikim izazovima - kroz razna društvena i državna uređenja.

- Ni Crna Gora po tome nije izuzetak. Ali je i dobar primjer kako razumijevanje različitosti, oslonac na prijatelje, pa čak i uvažavanje suparnika vode izgradnji modernog, građanskog društva. Društva tolerancije i razumijevanja. Temelj našeg društva je sloboda - sloboda kao univerzalna vrijednost, ali i sloboda djelovanja političkog i ekonomskog, sloboda izražavanja, sloboda koja podstiče vrijednosti odgovornosti... Istinski slobodne zemlje vjeruju u univerzalne demokratske vrijednosti i aktivno ih promovišu. Sloboda govora, sloboda vjeroispovijesti, vladavina prava, jednaka prava za sve, rodna i polna ravnopravnosti, pravo izbora, uvažavanje prava drugog temeljne su vrijednosti koje baštinimo u Crnoj Gori - kazao je Lukšić.

Premijer je rekao i da pripadati Crnoj Gori znači biti posvećen ovim vrijednostima savremenog svijeta, "koje su u dubokoj sprezi sa tradicionalnim i duhovnim vrijednostima". On je podsjetio i da je Crna Gora obnovila nezavisnost prije šest godina, što je bila odluka "duboko utemeljena na ostvarenom multietničkom, multikulturnom i multiekonfesionalnom skladu i toleranciji".

- Danas, kada smo pred početkom pregovora za članstvo u Evropskoj Uniji, kada smo članica svih značajnijih međunarodnih organizacija, kada smo dobili jasnu poruku podrške i ohrabrenja naših NATO partnera, značajnije nam je nego ikada da održimo pozitivan momentum integracionih procesa. To uspješno i činimo razmjenjujući iskustva sa onima koji su u procesima ispred nas i služeći kao pozitivan primjer onima koji će nas slijediti.

Lukšić je uvjeren da je upravo to budućnost svih na prostorima jugoistočne Evrope pa je, kako je rekao, s ponosom istakao "pravne tekovine potpisanih i budućih, sporazuma sa vjerskim zajednicama u Crnoj Gori, kao dodatni doprinos jačanju međusobnog povjerenja".

- Danas moramo rješavati pitanja prisutna već dugi niz godina, kao što su siromaštvo, nezaposlenost, nizak nivo obrazovanja i nizak nivo aktivnosti na tržištu rada. Uporedo sa izazovima uzrokovanim globalizacijom, klimatskim promjenama, negativnim ekonomskim i finansijskim kretanjima. Radi se o izazovima globalnog karaktera, čija rješenja moraju biti isto takva.

Predsjednik crnogorske Vlade kaže i da je saradnja imperativ, zato što "samo zajedničkim naporima možemo jačati naše ekonomije, snažiti veze sa globalnom ekonomijom".

- Suočimo se sa izazovima, uspješno odgovorimo na njih. I nastavimo tako. Stalno se krećimo, stalno naprijed i na bolje. Poučeni greškama, zalažući se da ih što manje napravimo u budućnosti - zaključio je Lukšić u obraćanju na današnjem Devetom godišnjem okupljanju zvaničnika jugoistočne Evrope u Budvi.

(Foto: gov.me)

Portal Analitika