»Tosčelik je kompanija koja se bavi proizvodnjom čelika i ozbiljno razmatra druga ulaganja u Crnu Goru. Pokazao se kao kredibilan partner koji zaslužuje šansu«, kazao je Lukšić novinarima nakon učešća na Miločerskom razvojnom forumu.
On je naveo da su radnici Željezare, zahvaljujući uspješnom obavljenom stečajnom postupku, došli do zaostalih zarada koje možda nikad ne bi naplatili da nije bilo Tosčelika.
Radnici su tada, kako je dodao, uzeli i po nekoliko hiljada u prosjeku.
»Vlasnik je rekao da će standard i plata rasti kako budu rasla ulaganja odnosno proizvodnja, a pokazao je da nakon uloženih 15 miliona EUR u kupovinu može da organizuje proizvodnju i uloži u ekološki program«, podsjetio je Lukšić.
Takođe se pokazao i kao socijalno odgovoran partner, jer je zaposlio više radnika nego što je u tom trenutku zahtijevala proizvodnja.
Prema riječima Lukšića, na tim principima treba nastaviti dalju komunikaciju i iskoristiti ono što je »sa neba palo«, čemu se nijesu nadali, niti očekivali.
»Došlo je do revitalizacije industrije željeza u Crnoj Gori u trenutku kada ona staje u mnogim zemljama, jer one ne mogu naći partnere«, zaključio je Lukšić.
Radnici Željezare počeli su prošle sedmice štrajk nezadovoljni visinim zarada i brojem zaposlenih u kompaniji. Oni su u subotu, nakon sastanka sa ministrom ekonomije Vladimirom Kavarićem, odustali od ranije najavljenih uličnih protesta, kako bi dali šansu pregovorima sa Vladom.
Iz Sindikata kompanije su poručili i da će, ukoliko dobiju traženo povećanje zarada, pružiti vlasniku šansu da investira, čime su, kako tvrde, potvrdili da žele da sačuvaju fabriku i da su spremni za pregovore.
Radnici Željezare traže povećanje zarada u prosjeku za oko 250 EUR, kao i zapošljavanje više radnika.