U izvještaju EK, koji će zvanično biti objavljen 10. oktobra u Briselu, navodi se da Crnoj Gori nedostaju pravosnažne presude, posebno u oblasti pranja novca, a organizovani kriminal je i dalje razlog za zabrinutost.
»Kao i u više navrata ranije, mediji ističu samo loš dio ili upozoravajući dio izvještaja. Prenebregavaju da je to naprosto tehnika, kako nastaje izvještaj, jer da nemate ni jednog problema, mi bi već bili članica Evropske unije (EU)«, rekao je Lukšić novinarima u Kotoru.
Prema njegovim riječima, da, na primjer, Međunarodni monetarni fond (MMF) napiše izvještaj u kojem ne prepoznaje ni jedan problem, to bi značilo da je uloga MMF-a nepotrebna u svijetu.
»Evropski izvještaj je urađen po tehnologiji koja se inače upotrebljava i ono što je zapravo mnogo važnije od izvještaja jeste da je to pretpostavka za otvaranje poglavlja«, kazao je Lukšić.
On je naveo da je Crna Gora već u procesu pregovora i sada otvara jedno po jedno poglavlje, kao i da izvještaj EK pomaže, jer će, dodao je, sadržati konkretne preporuke na bazi kojih će raditi akcione planove.
»To je svrha ovog izvještaja, i mislim da on predstavlja objektivno kad se sagledaju sve strane izvještaja jedan izbalansiran pregled, onoga što treba da budu naše konkretne obaveze u narednom periodu«, ocijenio je Lukšić.
On se, kako je rekao, raduje aktivnostima buduće Vlade koji će se ticati nastavka evropskih integracija.
»Mislim da ne samo što su važne za utemeljenje i očuvanje države Crne Gore, već su važne za svakog pojedinca, jer izgradnja instuticija i uvođenje novih pravila je direktna korist za sve nas, jer unaprjeđenjem pravne sigurnosti svi zapravo samo možemo dobiti«, zaključio je Lukšić.