- Trajno i održivo rješenje, mogućnost da se započne novi život, jedini su dostojanstveni načini regulisanja ovog pitanja, i kao takvi su prepoznati u našoj evropskoj agendi. Pozitivan i odlučan odnos Crne Gore prema ovom višegodišnjem problemu i pravcima njegovog rješavanja, kao primjer uspješne politike koji treba slijediti i u budućnosti konstatovan je i od strane Evropske komisije – ističe se u njegovoj izjavi, dostavljenoj Portalu Analitika.
On je dodao da, kao i svake godine, Svjetski dan izbjeglica koristi kao priliku za podsjećanje „na izazove sa kojima se susreću izbjegla i raseljena lica, kao i napore koje Crna Gora u poslednjih 20 godina ulaže u cilju unapređivanja njihovog položaja i postizanja jednakih prava za sve pripadnike našeg društva“.
- Pitanje izbjeglica u Crnoj Gori je izuzetno značajno i osjetljivo, te je i sa posebnom pažnjom tretirano kroz Vladina strateška, politička dokumenta i realizaciju bojnih inicijativa. Donošenjem nove Strategije za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica, omogućeno je slobodno opredjeljenje između dobrovoljnog povratka u zemlje porijekla ili integracije u crnogorsko društvo.
On je istakao da su raseljena lica koja žele da ostanu u Crnoj Gori, u proteklom periodu imala priliku da dobiju crnogorsko državljanstvo.
- Razumijevajući da se pitanje izbjeglica ne završava na granicama pojedinačnih država, prepoznali smo suštinsku potrebu da kroz kontinuiranu regionalnu saradnju sa Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom i Srbijom, a uz pomoć međunarodnih partnera i donatora, obezbijedimo značajna finansijska sredstva za stambeno zbrinjavanje najugroženijih lica. Trajno i održivo rješenje, mogućnost da se započne novi život, jedini su dostojanstveni načini regulisanja ovog pitanja, i kao takvi su prepoznati u našoj evropskoj agendi. Pozitivan i odlučan odnos Crne Gore prema ovom višegodišnjem problemu i pravcima njegovog rješavanja, kao primjer uspješne politike koji treba slijediti i u budućnosti konstatovan je i od strane Evropske komisije. Podsjetimo se da je jedno od najvećih bogatstava Crne Gore njena multikulturalnost, te da crnogorsko društvo ne bi bilo ono što jeste da nije pokazalo velikodušnost i humanost prihvativši ova lica u teškim ratnim vremenima. Neka Svjetski dan izbjeglica bude još jedna prilika da se ukaže na neophodnost da izbjeglim i raseljenim licima pružimo mogućnost da svojim potencijalima doprinesu napretku našeg društva i budu sastavni dio naše zajedničke, evropske budućnosti – zaključio je Lukšić.