- Nedavno održan Samit NATO-a u Čikagu je još jedna potvrda jedinstva o najvažnijim pitanjima koja se tiču globalne bezbjednosti. Podsjetiću da su formulisani dalji koraci na stabilizaciji prilika u Avganistanu, zajedničko razvijanje projekta „pametne odbrane“, raketnog štita u Evropi i jačanje kapaciteta za adekvatno suprostavljanje ’cyber’ prijetnjama. Na taj način ova organizacija još jednom potvrđuje svoju relevantnost, kao i vitalnu ulogu koju ima u globalnom sistemu bezbjednosti, kazao je Lukšić govoreći u Budvi.
-Još jednom ističem zadovoljstvo zbog teksta deklaracije koji govori o Crnoj Gori. To je potvrda da se, u procesu evroatlantskih integracija, reforme i predani rad vrednuju i da smo osjetno bliži krajnjem cilju. Vjerujem i da su naša očekivanja objektivno zasnovana. Tome u prilog idu i izjave pojedinih zvaničnika u kojima se ističe uvjerenje da će već naredni samit biti samit proširenja.
NATO ključni stub: Proces evroatlantskih integracija je siguran put ka dugotrajnom i održivom miru i stabilnosti regiona u cjelini. Cilj kome smo u Crnoj Gori u potpunosti posvećeni. Jedan od ključnih stubova naše spoljne politike. Zato smo spremni da sa jednakom posvećenošću nastavimo realizaciju čitavog niza reformi kako bi ostvarili sve zacrtane ciljeve. Neki se i preklapaju kada posmatramo evropsku i evroatlantsku agendu, poručio je crnogorski premijer.
On je dodao da je ''sasvim prirodno što se u završnoj Deklaraciji iz Čikaga posebno potencira proces proširenja i duh kooperativne bezbjednosti''.
- Živimo u svijetu u kome politička ili ekonomska odluka na jednom kontinentu može nizom okolnosti djelovati na bezbjednosnu ili ekološku realnost na sasvim drugoj strani svijeta. Zato se partnerstvo nameće kao potreba.
Sve zemlje regiona u NATO: Istovremeno, smatram da bi poželjno bilo kada bi sve zemlje našeg regiona dijelile i evropski i evroatlantski prioritet, što danas nije slučaj. Osjećaj da je bezbjednosni sistem u potpunosti u funkciji utire put punoj političkoj stabilnosti i ekonomskom prosperitetu.
Nesumnjivo je da je, u suočavanju sa izazovima novog doba, doprinos svake države, bez obzira na njenu veličinu i geografski položaj, veoma važan. Na tome počiva i nova partnerska politika NATO-a. Politika koja ima za cilj da stvori široku mrežu država. Mrežu partnera koja obuhvata i države izvan evroatlantskog područja. Sve one države koje mogu imati važnu ulogu u očuvanju njegove stabilnosti, rekao je Lukšić.
Premijer je kazao da ne može da se složi sa pojedinim tezama u kojima se iznosi skepticizam u pogledu potrebe daljeg širenja Alijanse.
- Savez treba da ostane otvoren za sve zemlje koje žele da se pridruže ukoliko dijele vrijednosti na kojima se zasniva bezbjedonosna integracija, jer se politikom proširenja obezbjeđuje efektivnost, a različitim internim mjerama podstiče efikasnost djelovanja, poručio je Lukšić.
Govoreći o crnogorskim vojnicima u Avganistanu, Lukšić je naglasio da će se povlačenje vojnika postepeno odvijati u narednom periodu do 2014. godine, o čemu se već konsultuju sa partnerima u misiji.
- Dolazi vrijeme kada ćemo našu kontribuciju koja se ogleda u prisustvu vojnika zamijeniti drugim formama, prije svega kroz podršku izgradnji institucija novog sistema u toj zemlji, rekao je premijer.
NATO-u treba Zapadni Balkan: Pomoćnik Generalnog sekretara NATO Gabor Iklodi je kazao da vizija NATO ne može biti kompletna dok se ne zaokruži u Evropi.
- Države Zapadnog Balkana imaju mogućnost da oblikuju NATO. Ne može se više samo reći da tim zemljama treba NATO, već da Sjevernoatlantskoj alijansi trebaju zemlje Zapadnog Balkana, rekao je Iklodi.
Predsjednik Atlantskog saveza Crne Gore Savo Kentera, kazao je da su poruke sa NATO samita u Čikagu ohrabrenje i istovremeno upozorenje da se mora nastaviti sa neophodnim reformama.
- Crna Gora mora sprovesti sve reforme da bi poziv za članstvo u NATO dobila već na sledećem samitu NATO, kazao je Kentera.
Gradonačelnik Budve Lazar Rađenović je kazao da Crna Gora treba da postane članica NATO da bi ''zaštitila resurse i ljepotu koju ima''.
- To znači bezbjednost i čuvanje svih resursa koje ima, naveo je Rađenović.
Američki ambasador u Crnoj Gori Su Kej Braun je ukazala da je vladavina prava ključni izazov sa kojom će se sresti crnogorska država da bi napredovala ka članstvu u NATO.
Ona je navela da će biti neophodne godine teškog rada, političke volje i teških odluka, koje moraju donijeti kako Vlada tako i građani, kako bi se izborili sa kriminalom, korupcijom i unaprijedili vladavinu prava.
- Prijatelji, sveznici NATO-a svjesni su političkih i bezbjedonosnih promjena koje se ostvaruju u Crnoj Gori i ohrabruju Crnu Goru da i dalje sprovodi reforme koje su neophodne kako bi se pridružili NATO- u. Vrednujemo doprinose koje je Crna Gora već ostvarila na planu međunarodne bezbjednosti i ona služi kao model mira i etničke harmonije. Njeni pripadnici vojske se rame uz rame bore sa drugim pripadnicima NATO alijanse u Avganistanu i to pokazuje, da svaka zemlja, bez obzira na njenu veličinu, može da igra važnu ulogu u održavanju mira u svijetu i sprovođenju misija, zaključila je je Braun.