Abiznis

Lukšić: Ne može se tolerisati neplaćanje struje KAP-a

Izvor

- Ukoliko KAP ne plaća svoje obaveze, to više ne možemo tolerisati. U krajnjem, kao neko ko je većinski vlasnik EPCG ne možemo trpjeti situaciju da ta kompanija ne može naplatiti potraživanja, kazao je Lukšić nakon uručivanja nagrada pobjednicima javnog konkursa za projekat “10 za 10”.

On je naveo da to direktno utiče na bilans poslovanja preduzeća, dividendu koju mogu ostvariti, a iz nje i prihod budžeta narednih godina.

Što se tiče redukcije struje u KAP-u, Lukšić je rekao da radi se o poslovnom odnosu podgoričke fabrike i EPCG.

- U narednom periodu treba tražiti rješenja koja će optimizovati nivo proizvodnje u KAP-u nevezano od problema KAP-EPCG tako da se poveća proizvodnja električne energije, zadrži održiv nivo proizvodnje i da se u budućem periodu ta proizvodnja oslanja na prerađivačke kapacitete, poručio je Lukšić.

Tada, kako je dodao, postoji veća ekonomska korist u smislu zapošljavanja i izvoza. On je ponovio da se u Vladi traga za održivim rješenjem, koje se nalazi u jednom trouglu.

- S jedne strane, tu je ambicija Vlade da iskoristi sve razvojne i energetske potencijale u oblasti industrijske proizvodnje. Takođe smo posvećeni da u svakoj opciji imamo sistem koji je u većinskom državnom vlasništvu, kao i situaciju u kojoj treba da nađemo način kako da što efikasnije raskinemo saradnju sa Centralnoevropskom aluminijumskom kompanijom (CEAC), precizirao je Lukšić.

Prema njegovim riječima, u tom trouglu se traže najpovoljnija moguća rješenja.

Govoreći o mogućnosti raskida ugovora sa kompanijom Vektra Boka, Lukšić je kazao da je to specifična situacija za koju treba pronaći najoptimalnije rješenje.

- Ne bi bilo dobro da dođemo u situaciju da odlučimo da raskinemo ugovor i da zbog toga moramo da vraćamo neka sredstva koja su prije par godina uplaćena, tim prije što je vlasnik sadašnje Vektre Boka kroz kreditni aranžman došao do novca kojim je isplatio kupoprodajnu cijenu, naveo je Lukšić.

S jedne strane, kako jer rekao, treba stvoriti uslove da se realizuju prostorno planska dokumentacija, ali i da se ne optereti budžet.

»To ne znači da se može tolerisati nerealizacija investicionih obaveza, ali što se tiče Vlade, spremni smo da nađemo način koji bi u saradnji sa bankama povjeriocima mogao obezbijediti novog partnera, u slučaju da Vektra ne može da realizuje obavezu«, naveo je Lukšić.

Ročište za uvođenje stečaja u kompaniju Vektra Boka, na zahtjev OTP faktoringa, odloženo je za 29.jun.

Kompanija OTP faktoring, koja se bavi otkupom potraživanja i loših kredita kod Crnogorske komercijalne banke, podnijela je krajem novembra Privrednom sudu zahtjev za uvođenje stečaja u više preduzeća u vlasništvu biznismena Dragana Brkovića, zbog duga od skoro 100 miliona eura. Ukupni dug Vektra Boke iznosi oko 40 miliona eura.

Uvođenje stečaja je traženo za kompanije Vektra Montenegro, Vektra Boka, Horajzon Lodžistik, Vektra aviejšn (Aviation) i Vektra investments.

Portal Analitika