Prema navodima više diplomatskih izvora u Briselu i Podgorici, Švedska, Holandija i Francuska protive se otvaranju pregovora sa Crnom Gorom, iako je Evropska komisija (EK) u proljećnom izvještaju ocijenila da je Crna Gora napravila napredak koji joj omogućava da se popne stepen više na putu ka EU.
Lukšić je, odgovarajući na pitanje novinara da li ima informacije da su neke zemlje članice EU protiv otvaranja pregovora, rekao da nema takvih informacija.
„Ono što imam kao relevantnu informaciju je nešto što svi znamo, da je EK uradila izvještaj i predložila državama članicama otvaranje pregovora, kao i u oktobru, s tim što je u međuvremenu naglasila šta smo to dodatno uradili i da je bilans rezultata u svakoj oblasti poboljšan“, kazao je on.
Njemu se, kako je dodao, u tom smislu čini da nema nijedne prepreke koja bi značila da bilo ko treba da ima rezervu u pogledu otvaranja pregovora. „To je stav EK, a šta će biti stav Savjeta, na državama članicama je da se izjasne. Što se nas tiče, sa jednakom posvećenošću ćemo se baviti evropskom integracijom u svakom slučaju“.
„Što se nas tiče, sa jednakom posvećenošću ćemo se baviti evropskom integracijom u svakom slučaju, kao što ćemo koristiti svaku priliku da ukažemo da je Crna Gora zaslužila otvaranje članstva, da bi svaka drugačija odluka bila, po meni, vrlo loš signal za region u cjelini, i da je u tom smislu otvaranje pregovora sa Crnom Gorom dalji doprinos stabilnosti i prosperitetu regiona zapadnog Balkana“, naveo je Lukšić.
On je, kako je dodao, ipak optimista da će Crna Gora 29. juna početi pregovore sa EU, i da će imati pozitvan scenario u kom će proces integracija da se nastavi, kao i da će otvaranje pregovora sa Crnom Gorom po novom modelu biti snažno ohrabrenje i drugim zemljama da nastave sa reformama.
„Mislim da je sve to potkrijepljeno vrlo snažnim argumentima koji idu u naš prilog, ali EU u ovom trenutku ne može da se dogovori oko tema koje su za njih u dnevnom smislu mnogo važnije nego što je nastavak procesa proširenja“, rekao je Lukšić.
Prema njegovim riječima, svaka odluka koja će se donijeti je nešto što treba da se donese u okviru ingerencija Savjeta. „Što se nas tiče, ni u kom smislu nas ne može obeshrabriti da nastavimo proces integracija“.
Upitan da li je Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija imalo bilateralne odnose sa te tri zemlje, Lukšić je kazao da su u kontinutitetu u kontaktu sa praktično svim zemljama članicama, a u nešto intenzivnijem kontaktu sa onim koje žele dopunske informacije.
„I to na različitim nivoima, ne samo ambasadori, već članovi Vlade su u prilici da vrlo često formalnim ili neformalnim povodima razmjenjuju mišljenja“, pojasnio je on.
Lukšić je rekao da u krajnjem, kad se sagleda bilans rezultata, očekuje pozitivnu odluku.