Iako je državni dug od 2008. do marta ove godine porastao sa 26,8 na 36,3 odsto BDP-a, Lukšić smatra da sa državnim dugom od 1,13 milijardi eura Crna Gora i dalje spada u red nisko zaduženih zemalja, što je, kako kaže, "odraz oprezne i konzervativne fiskalne politike".
- Treba uzeti u obzir da je to posljedica ekonomske krize i da je i u drugim zemljama državni dug rastao, upravo iz razloga što su države morale da upućuju pakete pomoći privredi i bankarskom sektoru. Ovo ne treba da zabrinjava, jer mi i dalje naš dug držimo daleko ispod kriterijuma iz Mastrihta. Perma projekcijama kretanja državnog duga, u narednih nekoliko godina do 2014. godine, a u koja su uključna nova zaduženja za različite projekte, politika države će biti da javni dug ne prelazi nivo zaduženosti od 30 - 35 odsto BDP-a. MMF uvijek zagovara povećanje poreza kao način za smanjivanje deficita. Ali takve opcije uvijek treba pažljivo razmatrati - pojašnjava Lukšić i dodaje:
- Prije svega, razmatramo politiku akciza, a imamo u vidu i nova rješenja kada je u pitanju porez na nekretnine.
Nakon što su izvršni direktori MMF-a u izvještaju iz aprila ove godine "potvrdili napore i sprovedene aktivnosti Vlade Crne Gore na planu stabilizacije ekonomskog i finansijskog ambijenta, narušenog usljed krize", potpredsjednik Vlade podsjeća da su u prethodnom periodu usaglašeni i stavovi sa čelnicima te finansijske institucije. O konkretnom aranžmanu sa MMF-om Lukšić je ponovio da "opcija postoji, ali više kao podrška ekonomskoj politici bez povlačenja sredstava".
- Konkretni uslovi nisu poznati, oni se definišu tokom pregovora sa MMF-om. Obično se sa MMF-om razgovara na teme fiskalne konsolidacije - smanjenje deficita, bilo povećanjem poreza, bilo smanjenjem rashoda. Uspostavljanje stabilnog finansijskog sistema je drugi uslov MMF-a. Ovo podrazumijeva usvajanje finansijskih zakona usaglašenih sa međunarodnom praksom i jačanje supervizorskih kapaciteta Centralne banke - kazao je Lukšić.
On je podsjetio da je Vlada u tom dijelu ispunila svoju obavezu, i dodao da je preostalo da "Centralna banka završi kontrolu Prve banke, pripremi izvještaj i da predlog mjera, ukoliko tokom kontrole utvrdi da su mjere neophodne".
- Za nas bi aranžman sa MMF-om bio potvrda da smo na pravom ekonomskom putu i doprinijela bi kreiranju boljeg imidža kod investitora i međunarodnih partnera - zaključuje Lukšić.
Na pitanje "Vijesti" da li je spreman "da preuzme funkciju premijera", aktuelni potpredsjednik Vlade je kratko odgovorio:
- Ne razmišljam o tome i ne mislim da je to pitanje koje zavrjeđuje bilo kakvu elaboraciju. Crna Gora ima svog premijera, a ja kao potpredsjednik Vlade i ministar finansija imam važne državne poslove kojima sam posvećen.