„Počela je proizvodnja i realizacija prvih investicija, počeo da radi sistem za otprašivanje gasova, čime je riješen ključni ekološki problem Nikšića i Crne Gore“, kazao je Lukšić tokom posjete fabrici koja je nedavno prodata turskom Toščeliku, javlja Mina.
On je rekao da se u svim segmentima proizvodnje, koja se obnavlja, realizuju investicije i dodao da posebno raduje što je nova elektrolučna peć stavljena u pogon, koja će značajno smanjiti potrošnju struje.
„Sve to je razlog za ogroman optimizam. U narednim fazama treba očekivati nastavak investicija i u drugim segmentima fabrike, za čije preuzimanje su u toku pripreme“, kazao je Lukšić.
Prema njegovim riječima, to će uticati na rast proizvodnje i zaposlenosti, kao i ukupne efekte nemjerljive za ekonomiju.
Lukšić je naveo da se, govoreći o značajnom povećanju proizvodnje, kao potreba nameće razvojni projekat u energetici.
„Već sada treba razmišljati kako u godinama koje slijede raditi, u saradnji sa turskim partnerima, na valorizaciji energetskih potencijala i tako omogućiti dugoročni rast bruto domaćeg proizvoda i dohotka u Crnoj Gori“, rekao je Lukšić.
Kako je ocijenio, ovakvi projekti uvjeravaju da je crnogorska ekonomija danas stabilna i ima razvojne perspektive i nesumnjivo je da će već ove godine imati pozitivne uticaje na industrijsku proizvodnju i izvoz.
Prema riječima Lukšića, kompanija Tosjali, u okviru koje posluje Toščelik, zaslužuje ogromnu podršku i Nikšića i Crne Gore, zbog čega Vlada u potpunosti na svim nivoima ovakom partneru pruža podršku.
„Vidljivo je i zadovoljstvo među radnicima zbog pokretanja proizvodnje i vjerovanja da će ova strategija dugoročno, na pravi način, dati ozbiljne pozitivne rezultate i nikšićkoj i crnogorskoj ekonomiji“, ocijenio je Lukšić.
Predsjednik Upravnog odbora Tosjali holdinga,
Fuat Tosjali, kazao je da su investicijom u nikšićku Željezaru iskazali povjerenje u ekonomiju Crne Gore.
„Jedan smo od jakih investitora u sektoru proizvodnje čelika i uspjeli smo Željezaru Nikšić, kao ovdašnji simbol industrije, staviti u pogon i uključiti u ekonomiju Crne Gore i Evrope“, istakao je Tosjali.
Kako je kazao, glavna strategija kompanije je zaštita životne sredine, sa čime su i počeli u Željezari, u kojoj su u pogon pustili i peć koja znatno štedi električnu energiju.
Tosjali je najavio da će nastaviti sa investicijama i proizvodnju dovesti do maksimuma i kazao da je u Željezari trenutno angažovano više od 300 radnika.
Kako je ponovio, povećanjem proizvodnje broj uposlenih biće veći od 500 i poručio da stoje iza svojih riječi da će u Željezaru uložiti 35 miliona EUR.
foto: acus.org