Politika

Lukšić: Poziv na bojkot parlamenta mora da dođe sa relevatne adrese

Izvor

On je takođe izrazio mišljenje da bi poziv sa protesta MANS-a, USS i Studentske unije upućen parlamentarcima da bojkotuju rad Skupštine, „morao da dolazi sa nekih relevantnih adresa, da bi predsjednik Vlade komentarisao“.

- U političkoj javnosti često čujete mnogo šta, ali istovremeno iz Evrope često čujete vrlo snažno izrečen stav da su institucije sistema nešto kroz šta treba participacijom, jer su vas građani tamo poslali, raditi i ostvarivati svoje ciljeve – istakao je Lukšić.

Predsjednik Vlade je kazao da bi se moralo istražiti što je Centralna banka radila 2007, kada nije podržala kreditni rast. On to smatra problematičnim i „okidač finansijske krize u Crnoj Gori“, uz problematičan rast kreditne mase od 170 odsto. Sve što je CBCG uradila od 2009. do danas on, pak, smatra „razumnom politikom“ koja je stabilizovala bankarski sektor.

- Druge su adrese koji bi trebalo da odgovaraju na navode vezane za kršenje zakona, poput sumnjivih transakcija. Ako kao primjer uzimamo određene kredite koji su, možda, dati mimo standarda, slično Prvoj banci, vjerujte da je puno toga bilo zatečeno krajem 2008. godine i u CKB-u, i u Hipo banci...

Kada je riječ o dešavanjima vezanim za Prvu banku opisanim u nizu tekstova, iz vremena kada je aktuelni premijer bio ministar finansija, Lukšić kaže da bi se osjećao odgovornim „da nije preduzeto ništa u onom vremenu kada je finansijska kriza prijetila da razori bankarski sistem“.

- To što je jedino Prva banka vidljivo koristila, kroz kredit, benefite zakona koji je prethodno usvojen, ne znači da ni druge banke nisu bile korisnici neke od vrsta pomoći koje su značile podsticanje likvidnosti, jer je tada dolazilo do smanjivanja depozita. Cijenim ovaj napor koji je učinjen u smislu činjenja transparentnim sve što se dešavalo, zato što se upravo pokazuje kako nešto što je prije nekoliko godina bilo problem – to više nije. Zahvaljujući vrlo posvećenom radu Ministarstva finansija i Centralne banke nakon 2009. godine, Crna Gora je danas u prilici da koristi aranžmane sa Svjetskom bankom - direktne podrške i garancije Svjetske banke za naše zaduživanje. Uz zadržavanje kreditnog rejtinga, mislim da to govori u prilog opravdanosti politike koju smo vodili.

Portal Analitika