„Svođenje javne potrošnje na nekih 40 odsto bruto domaćeg proizvoda, od čega je od četiri do pet odsto kapitalnih izdataka, je mnogo povoljniji procenat, nego prije neku godinu i mnogo realniji, imajući u vidu ekonomski potencijal“, rekaoje Lukšić.
Kako je kazao, budžetska konsolidacija, nije išla na teret poreskih obveznika.
„Ustezali smo se i ustezaćemo se, do posljednjeg mogućeg trenutka, od bilo kakve revizije poreske politike. Poreska politika u Crnoj Gori je konkurentna politika, zahvaljujući traženju alternativnih mogućnosti, pogotovo kada je riječ o porezu na dodatnu vrijednost“, naveo je Lukšić.
Prema njegovim riječima, Vlada je tu nalazila najbolji mogući balans jer je insistirala na oporezivanju luksuza, a ne na oporezivanje zarađenog.
„Ja sam veliki protivnik oporezivanja dohotka, jer mislim da je to u dubini nepravedno. To znači da onaj koji se više trudi i više radi, treba da se oporezuje sa većom stopom, a to znači da ga negdje kažnjavate“, ukazao je Lukšić dodajući da ako neko ko je zaradio želi da potroši novac na luksuz to treba oporezovati.
„Učinili smo puno i u oblasti strukturnih reformi i siguran sam da će se narednih desetak godina, otpornost i vitalnost ekonomskih sistema, mjeriti po tome koliko ste ulagali u strukturne reforme i koliko ste uradili da vaše tržište kapitala bude aktivnije i da učesnici na tržištu rada budu aktivni“, kazao je on.
Prema riječima Lukšića, u Crnoj Gori se ne može obezbijediti ekonomski rast i vraćanje na više stope rasta ukoliko se ne podstiču investiicije u raznim oblastima.
„Iz tog razloga je priliv stranih investicija ključan za takvu jednu novu dinamiku iz prostog razloga, što naš ekonomski sistem ne posjeduje dovoljnu akumulaciju. Ne traba zaboraviti, da je Crna Gora dugi niz godina, bila najsiromašnija, a danas to nije“, rekao je on.