Krajnje je interesantna upornost Dritana Abazovića u insistiranju da upravo Artan Kurti zauzme funkciju generalnog inspektora ANB, uprkos svim osporavajućim faktorima, pritiscima javnosti, ali i direktnim upozorenjima partnerskih službi da ovo lice nije podobno za mjesto na koje je postavljen, a koje bi mu omogućilo uvid u sve tajne podatke, uključujući i one međunarodne, pa i NATO.
Nijesu na Abazovića uticale ni ponude da imenuje bilo kojeg drugog kandidata koji nema bezbjednosnih smetnji, već je ostao dosljedan zahtjevu da to mora biti upravo Kurti.
Odakle tolika vezanost Abazovića i Kurtija, koja je odlazećem premijeru donijela još jedan minus u inače bogatoj kolekciji minusa koje su mu dodijelili evropski partneri u proteklih pola godine koliko je na čelu 43. Vlade? Takođe je interesantna njihova zajednička opsjednutost obavještajno bezbjednosnim službama, na čijem vođenju insistira premijer Abazović tokom protekle dvije godine, isto kao što i Kurti insistira upravo na mjestu u obavještajnoj službi, iako je očigledno da mu je veza sa premijerom mogla obezbijediti bilo koje mjesto u državnoj administraciji.
Možda se odgovor na pitanja prirode veze između Abazovića i Kurtija i njihovih zajedničkih preferencija, krije u sličnoj opsjednutosti koju su imali i njihovi očevi. Međutim, Džo i Enver su voljeli i radili za obavještajnu službu svoje zemlje, za razliku od njihovih nasljednika Dritana i Artana koji više vole da služe tuđim interesima.
Džo Abazović i Enver Kurti regrutovani su još sedamdesetih godina, kao turistički radnici u ulcinjskoj opštini, i bili angažovani po liniji rada albanski ekstremizam i albanska ekstremna emigracija. Zaduženje starijih Abazovića i Kurtija, koji su po prirodi posla imali brojne kontakte, bilo je da Službi dostavljaju podatke o svojim sunarodnicima koji su voljeli albansku naciju više nego što je to tada bilo prihvatljivo, kao i o onima koji su živjeli u inostranstvu i borili se za prava albanskog naroda koja nijesu priznavale tadašnje jugoslovenske vlasti.
U dosijeima ANB pohranjene su hrpe materijala koje su dostavili saradnici Džo i Enver. Da li je upravo to razlog zbog kojeg se premijer protivi inicijativi pojedinih političara da se otvore dosijei tajne službe? Da li se plaši da se među podacima koje je njegov otac dostavio Službi nalaze i oni o njihovim rođacima, komšijama i prijateljima, a s obzirom na karakter tadašnje SDB nije isključeno i oni koji su pomogli „specijalnim operacijama“ vođenim u zemlji i inostranstvu.
Sada kad je konačno ušao u Agenciju, Artan Kurti može i lično ostvariti uvid u dokumentaciju i potražiti podatke o svom i ocu svog najboljeg druga. Da li mu je cilj da te podatke uništi i opere biografije njihovih porodica? Ili će možda tražiti podatke o njemu i Dritanu, kojih ima u dokumentacionom fondu po raznim linijama rada, od albanskog ekstremizma, preko saradnje sa stranim obavještajnim službama, do organizovanog kriminala?
Koliko su čvrste relacije koje uspostavi Služba, govori i bliskost pomenutog dvojca sa još jednim likom. Ratko Mićunović, operativac tadašnje službe koji je regrutovao i držao na vezi i Džoa i Envera, sada je najbolji drug i vjenčani kum Artana Kurtija i vrlo blizak sa Abazovićem. Mićunović je uključen u brojne konspirativne aktivnosti URA-e, a učestvovao je i u svojevremenom regrutovanju Vukšićevih saradnika, prvenstveno Borisa Milića da rade za interes Kurtija i Abazovića, koje je realizovano u podgoričkom restoranu „Pod volat“.
Povezivanje Mićunovića sa starijim Abazovićem i Kurtijem odigralo se po službenoj dužnosti, tako što su njih dvojica dobrovoljno prihvatili saradnički odnos sa SDB. Ali je interesantno pitanje otkud tolika bliskost njihovih sinova sa Mićunovićem, s obzirom da je među njima generacijska razlika od pola vijeka? Da li su im očevi usadili ljubav prema čika Ratku, ili je možda on iskoristio kompromitujuće materijale koje je imao o njima i na taj način ostvario uticaj na Abazovića i Kurtija juniore? Da li je uticaj Ratka Mićunovića na Abazovića i Kurtija razlog njihovog povezivanja sa Mićunovićevim rođakom u hotelu Splendid?