Svijet

Mađarska:Hapšenja zbog otrovnog mulja

Izvor



Danas je u tu zemlju stigao tim stručnjaka Evropske unije, koji će Mađarima pomoći da otklone posljedice izlivanja opasnog mulja, koji je odnio sedam ljudskih života, i uništio veliku oblast.

Glavna briga mađarskih zvaničnika sada je pokušaj da se umanje posljedice novog izlivanja toksičnog otpada, za koje stručnjaci tvrde da je neizbežno. U međuvremenu, na saslušanje je priveden direktor fabrike aluminijuma u Ajki.

Na zidove rezervoara u fabrici aluminijuma u mađarskom gradu Ajki, pritisak vrši 2 i po miliona kubnih metara crvenog blata.

Ipak, iz Nacionalnog direktorata za katastrofe stižu umirujuće vesti. Pukotine na sjevernom zidu rezervoara, za koji se očekivalo da se uruši, prestale su da se šire.

Podignuto je 70 odsto novog odbrambenog bedema širine 30 metara, visine 4 metra, koji će odbraniti obližnja mesta od novog naleta mulja

715 mještana iz sela Kolontara u blizini mjesta gde se nalazi fabrika aluminijuma, uskoro će moći da se vrati u svoje domove.

Očajni mještani traže da država utvrdi ko je kriv za katastrofu.

"Mislim da su vlasnici odgovorni, jer fabrika kao što je ova mora da ima mnogo ozbiljne inspekcije, ne kao dosad, jedan čuvar je obilazio rezervoar. Moraju da uvedu mnogo ozbiljniju kontrolu, to bi trebalo da ispituju stručnjaci, inžinjeri”, smatra jedan stanovnik Ajke.

"Ovo je zločin. Uništili su toliko života, i ovdje u Ajki. Udisaćemo otrovni prah kad god bude duvao vjetar sa zapada”, ogorčeni su mještani.

Čestice u vazduhu, koje se dižu iz mulja, sada su u okvirima dozvoljenih granica. Stanovništvo i ekipe koje čiste ostatke prethodnog izlivanja više ne moraju da nose maske.

Nastavljena je i popravka naprslina u takozvanoj desetoj kaseti na sjevernoj strani rezervoara, u kojoj se nalazi zgusnuta masa, kao i ojačavanja zida između nje i susjedne devete kasete gdje su voda i mulj.

"Zbog sunčanog vremena situacija je povoljna, ali imamo svega nekoliko dana da iskoristimo okolnosti, jer mislim da će pasti kiša. Do tada moramo da završimo branu", kaže Đerđi Tekeš iz Službe za vanredne situacije Mađarske.

Izlivanje mulja iz fabrike aluminijuma, do kog je došlo prije nedjelju dana, izazvalo je smrt sedam ljudi, jedno lice se i dalje vodi kao nestalo, a 123 je povrijeđeno.

Rukovodstvo fabrike "MAL" podržalo je namjeru državnih organa da se utvrdi odgovornost za katastrofu i obećalo da će nadoknaditi štetu.

Ipak oni se brane da tokom privatizacije nekadašnjeg Mađarskog aluminijumskog trusta nigdje nije bilo pominjano jedno ranije istraživanje tla, koje je ukazivalo da se rezervoari fabrike nalaze na nepostojanom zemljištu.

Na tom području 80-ih godina, tim sa Budimpeštanskog tehničkog fakulteta sproveo je istraživanje i navelo da je reč o močvarnom području s različitim vrstama zemljišta, od pijeska do gline, koje se protežu u slojevima i nisu međusobno dovoljno čvrsto povezani.

Ti slojevi se i različito ponašaju u slučaju obimnih kiša i kod kretanja podzemnih voda, što je i dovelo do pucanja brane, navedeno je u studiji.

Portal Analitika