MedMPAnet projekat koji organizuje i vodi Centar za zaštićena područja u moru iz Tunisa, djeluje u okviru Barselonske konvencije i bavi se očuvanjem Sredozemnog mora, a konkretan zadatak u Crnoj Gori mu je da se odrede područja u moru koja imaju najveće potencijale da postanu zaštićena.
„Naišli smo na podmorje koje je sačinjeno od gole stjenovite podloge na kojoj još samo morski ježevi nalaze hranu stružući preostale alge“, kazala je Mačić agenciji MINA.
Prstac je duguljasta školjka smeđe boje, koja oblikom podsjeća na prst pa je tako i dobila narodni naziv.
„Zaštićena je iz razloga što se za njeno sakupljanje pod vodom mora razbiti stijena i na taj način uništiti stanište koje je nastajalo decenijama. Da bi se u restoranu dobila jedna porcija prstaca neophodno je uništiti od jedog do dva metra kvadratna stjenovite podloge, pa je takvom lokalitetu potrebno i više desetina godina da bi se oporavilo“, ističe Mačić.
Prema njenim riječima, na taj način uništeno stanište razoreno je za duži period i za cijeli niz ostalih organizama koji nijesu ekonomski interesantni, ali predstavljaju važnu kariku u lancu ishrane.
„Upravo da bi se očuvala stjenovita podloga koju naseljavaju, prstaci su zaštićeni i zabranjeno je njihovo sakupljanje, prodavanje, skladištenje i transport, pa prema tome po svim normama ovi mekušci ne bi trebali da se nalaze na pijacama, niti na menijima restorana“, rekla je Mačić.
Ona je pozvala „sve savjesne građane da bojkotuju konzumiranje prstaca i prijave ilegalne prodavce“, ali i inspekcijske i sudske službe da ažurnije rade svoj posao.
U Barselonskoj konvenciji, čija je Crna Gora potpisnica, su navedene određene vrste i staništa koji moraju biti zaštićeni tako da se na njih obraća posebna pažnja.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Prstaci u Crnoj Gori pred istrebljenjem
Prstaci u Crnoj Gori pred istrebljenjem
Izvor