Uprkos stalnim apelima i zakonskim ograničenjima, svjedoci smo da je upotreba petardi i drugih pirotehničkih sredstava u našoj zemlji, u periodu zimskih proslava, pojačana i gotovo bez kontrole.
Nijesu rijetke ni povrede koje nastaju zbog neadekvatnog korišćenja petardi, raznih vatrometa i druge vrste pirotehnike.
Direktor Instituta za bolesti djece, doktor Velibor Majić u razgovoru za Portal Analitika govori koje su najčešće povrede koje nastaju kod djece zbog upotrebe petardi, te šta raditi ako do povrede dođe.
Posljedice za cio život
“Najčešće su povrede gornjih ekstremiteta, dominantno prsti šake.Vrlo često su povrede i više organa, pored šake i povrede lica, oka, te oštećenje sluha”, kaže Majić.
On upozorava da posljedice povreda mogu nekada ostati trajne, za cijeli život. Fotografije ekstremiteta koje nam je pokazao doktor Majić su vrlo uznemirujuće i svjedoče o starhotama koje mogu nastati nakon samo par trenutaka “zabave” sa petardama u ruci.
Na fotografijama, koje zbog činjenice da su veoma uznemirujuće ne možemo objaviti, vide se raznešene šake na kojima su otkinuti prsti ili sa ogromnim ranama.
“U posljednje dvije godine imali smo šestoro djece sa trajnim posljedicama”, ističe Majić.
Za Portal Analitika on pojašnjava i koji djelovi tjela najčešće stradaju kod težih slučajeva povređivanja pirotehničkim sredstvima.
“To je gubitak dijela jednog ili više prstiju, a u najtežim slučajevima teško oštećenje šake praktično sa gubitkom njene funkcije”, ističe sagovornik Analitike.
Šta uraditi ako dođe do povrede
Prema njegovim riječima, ako dođe do povrede što prije treba previti povrijeđeno mjesto, iz medicinskih i psiholoških razloga, dati analgetik i uputiti dijete u najbližu zdravstvenu ustanovu, a nakon toga dječjem hirurgu.
Ima i djece koju je strah i koja se uznemire kada čuju pucanje petarde. Doktor pojašnjava i šta tada raditi. Savjetuje i šta roditelji da rade kako bi se izbjegla traumatična iskustva kod djece kada je riječ o izloženosti i upotrebi pirotehničih sredstava.
“Mislim da je najbolja prevencija razgovor sa djetetom, objasniti im opasnosti koje upotreba pirotehničkih sredstava sa sobom nosi”, ističe Majić.
Doktor naglašava i šta je još potrebno uraditi kako bi se smanjila zloupotreba pirotehnike.
“Potrebno je promijeniti zakonska rješenja, uključujući potpunu zabranu pirotehnike i time onemogućiti dostupnost istih. Problem neće biti riješen bez uključivanja šire društvene zajednice - porodice, škola, donosioca odluka”, zaključuje Majić.
(Projekat "Ne bacaj petarde - STOP petardama" Portal Analitika realizuje u saradnji sa Grawe osiguranjem, PVU Montvet i Narodnom knjigom)