Region

Makedonija: Mitropolit Jovan u zatvoru zbog politike?

Izvor

Mitropolit Jovan je na meti sudskih vlasti od trenutka pristupanja u kanonsko i liturgijsko jedinstvo sa SPC, 2002. Za posljednje djelo koje mu je stavljeno na teret i za koje se u sudskim lavirintima proces vodi punu deceniju, Jovan će, kako stvari stoje, odrobijati 2,5 godine u skopskom zatvoru, budući da je "neposredno prije isteka roka zasterjelosti", Apelacioni sud u Skoplju potvrdio zatvorsku kaznu Osnovnog suda u Velesu.

Potvrda presude skopske Apelacije još nije dostavljena ni Jovanu ni njegovom advokatu Vasku Georgijevu, ali je potvrđeno da je "odlučivano u roku".

Georgijev je u utorak posjetio mitropolita Jovana u skopskom zatvoru, a potom je dopisniku "Novosti" potvrdio da presudu Apelacionog suda nije dobio ni on ni njegov klijent.

- Apelacionom sudu je stigla samo žalba vladike Jovana. Moja je, kako je potvrđeno, negdje izgubljena, uz lakonsko objašnjenje da je to "stvar pošte" - kaže Georgijev za "Novosti".

Po onome što je u javnosti poznato o slučaju arhiepiskopa Jovana, Oliver Antić, profesor Pravnog fakulteta i savjetnik predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, kaže da je ovo u suštini - politizovan slučaj. Napominje, međutim, da bi za davanje stručnog mišljenja prvo morao da vidi predmet.

Na pitanje da li bi trebalo da neko iz Srbije bude angažovan, Antić sugeriše da bi vladikin advokat mogao da pošalje sva dokumenta kako bi se ona stavila pod "naučnu lupu":

- Nauka može da komentariše i pravosnažne odluke, a tako bi se vidjelo da li je sve rađeno po zakonu. Crkva bi, recimo, mogla da naruči stručno-pravno mišljenje koje bi reklo ima li ili nema politizacije. Bilo bi nezgodno da takvu analizu radi srpsko Ministarstvo pravde, jer je njihov djelokrug ograničen državnim granicama, dok nauka takve granice nema.

Antić kaže da je on slučaj arhipiskopa Jovana pomenuo na jednom međunarodnom skupu na kome su bili ljudi iz makedonskog Ministarstva pravde, predlažući da bi ga trebalo pregledati pošto se čini da tu nisu "čista posla".

- Politizacija u pravu nije poželjna. Naprotiv, ona je daleko od prava i pravde - zaključuje Antić.

Povjerenik Sinoda ruske pravoslavne crkve u Njemačkoj sveštenik Andrej Sikojev je početkom godine u njemačkom parlamentu skrenuo pažnju na Jovanovo hapšenje, rekavši da je on iz neopravdanih i neobjašnjivih razloga u zatvoru. U pozadini hapšenja, istakao je, stoje politički razlozi. U Americi, u ime 65 jerarha Sabora kanonskih pravoslavnih episkopa, arhiepiskop Dimitrije, obratio se u aprilu pismom državnoj sekretarki Hilari Klinton sa nadom da će vlada SAD zatražiti hitno oslobođenje nepravedno zatvorenog arhiepiskopa Jovana.

Portal Analitika