Politika

Makovec: U novoj Vladi neće biti kohezije ni energije za reforme

Rekonstrukciju Vlade Crne Gore treba sprovesti u skladu sa demokratskim standardima, jer je upravo rekonstrukcija može udaljiti od EU - ocijenjeno je na današnjoj sjednici Odbora za spoljne poslove EU. Iz Službe za evropske poslove naglašavaju da bi rekonstukcija zakomplikovala i onako komplikovanu situaciju u zemlji, te ističu da nova Vlada neće biti spremna da sprovede reforme. Marko Makovec iz Službe za evropske poslove kaže da Demokratski front (DF) novoj vladi neće donijeti koheziju i novu energiju i snagu za reforme EU, naprotiv. Zbog toga su, kako kaže, veoma zabrinuti.

Makovec: U novoj Vladi neće biti kohezije ni energije za reforme Foto: AFET
PobjedaIzvor

Predsjednik Odbora Dejvid Mekalister kazao je da se na današnjoj sjednici raspravlja o situaciji u Crnoj Gori, a povod je, kako je rekao, zabrinutost zbog situacije u našoj zemlji.

"Pamtimo uznemirujuće događaje sa Cetinja 4. i 5. septembra. Tada smo poslali zajedničku izjavu u kojoj se osuđuje nasilje. Iako su se smanjile napetosti očekujemo da vlasti istraže nasilje nad demonstrantima, ali i nad policajcima. Zemlja mora staviti budućnost Crne Gore iznad svojih interesa i prestati sa podjelama. Mnogi su primijetili i planove rekonstrukcije Vlade. Nadamo se da će one biti sprovedene u skladu sa demokratskim standardima i putem inkluzivnog dijaloga i da će sve strane preuzeti odgovornost kako bi Crna Gora nastavila da se kreće naprijed", kazao je Mekalister.

Marko Makovec iz Službe za evropske poslove rekao je da je rasprava o Crnoj Gori došla u pravo vrijeme zbog ukupne složene situacije na Balkanu.

"U ukupnom političkom kontekstu ključno je zadržati put prema EU. Nedavno je Ursula Fon der Lajen naglasila da se političari moraju držati konzenzusa društva vezano za EU integracije i kako bi se zadržala multietnička država", rekao je on.

Rekao je da je situacija sa ustoličenjem mitropolita Joanikija na Cetinju dosta zabrinjavajuća.

"Pratimo i razvoj događaja vezanih za novog patrijarha koja je zabrinjavajuća. Što se tiče tog ustoličenja, dokazano je da se svi moraju angažovati za širi dijalog. Postoje politička miješanja iz susjednih zemalja i to komplikuje situaciju u Crnoj Gori", rekao je on.

"Nakon ustoličenja, mi pomno pratimo razvoj događaja", kazao je on. Podsjetio je da je nakon ustoličenja premijer Zdravko Krivokapić želio da razriješi dužnosti direktora Uprave policije.

"Mi mislimo da se to neće dogoditi, to bi bilo nevjerovatno", kazao je Makovec.

Pregovori podijelili vlast, rekonstrukcija može udaljiti CG od EU

Kada je riječ o rekonstukciji Vlade, smatra da to dodatno komplikuje situaciju i vodi Crnu Goru daleko od EU.

"Pregovori o rekonstrukciju su podijelili glavne stranke i to može podrivati put prema EU jer mnoge reforme zahtijevaju većinu u parlamentu. Napredak u pregovorima zavisi od vladaine prava", dodao je on.

Makovec je kazao da, i kada je riječ o izboru članova Tužilačkog savjeta, oni moraju biti politički neutralni i biti izabrani u skladu sa svim standardima.

Prema riječima Makoveca, zabrinutost u EU izaziva to što je nova Vlada otpustila visoke zvaničnike i stručnjake, što je, kako je rekao, oslabilo kapacitete Crne Gore.

"Gubitak kapaciteta u javnoj administraciji nastupio je zbog promjene u Vladi. Zamijenjen je značajan broj službenika i stručnjaka, što je oslabilo kapacitete Crne Gore2, naveo je on.

Ketrin Vent iz EK kazala je da su prisutne velike političke podjele u Crnoj Gori i ponovila ocjenu da rekonstrukcija Vlade može biti na štetu njenog evropskog puta.

"Trenutno postoji heterogen sastav paarlamenta, a postoje i planovi za rekonstrukciju Vlade, što je izazvalo i političku raspravu na štetu agende Crne Gore za pristupanje. Naša poruka je da Crna Gora ne skrene sa tog puta", navela je ona.

Ona je kazala da su pred Crnom Gorom dva velika izazova.

"Prvi je to što nema političkog dijaloga, nema funkcionalnog parlamenta, jer postoji trajni bojkot, i samim tim nema većine, pa je oko 60 predloga zakona na čekanju, a neki od njih su ključni da bi Crna Gora napredovala u skladu sa tekovina EU", rekla je Vent.

Problem politička imenovanja i gubitak stručnosti

Ističe i da veliki problem predstavljaju politička imenovanja i gubitak stručnosti.

"Crnoj Gori je potrebna funkcionalna javna uprava, ali je su tim izmjenama Zakona o državnim službenicima smanjeni zahtjeve za kompetencije i zasluge, te je došlo do velikih promjena u kadru i gubilo se osoblje koje je bilo iskusno u pitanjima pristupanja. Potrebno je ponovo uspostaviti stručnu upravu, to je ključno kako bi se Crna Gora izborila sa politizacijom javnih službi", navela je Vent.

Izvjestilac za Crnu Goru Tonino Picula rekao je da je zabrinut zbog usporavanja integracije.

"Vlada nije uspjela održati tempo u procesu pristupanja, a to se vidi u najnovijem izvještaju EK. Za reforme je potrebna kvalifikovana većina, dakle - sve što se može tumačiti kao razlog za produbljivanje tenzija i polarizaciju treba izbjegavati. Postoji svepristuna polarizacija, a to se odražava i na parlament kao i na sukob u vladajućoj većini i to utiče na stabilizaciju zemlje", rekao je Picula.

Poslanik Tomas Vajc je, komentarišući sporazum političkih stranaka većine u Crnoj Gori, kazao da DF i Demorkate, dovođenjem u pitanje tog sporazuma, stavljajuju u opasnost stabilnost ne samo Vlade, već i napretka prema EU.

"DF bojkotuje parlament, a to su radili i kad su bili opozicija. To nije zreo način djelovanja, ali bojkotovati vlastitu većinu je stvarno neodgovorno i nezrelo. Oni nisu uspjeli napraviti korak od populističke opozicije do odgovorne vlade", kazao je Vajc.

Angel Džambazki, član EP rekao je da su "provokacije sa srpskim patrijarhom organizovali Beograd i Kremlj", dok je poslanik Fabio Masimo rekao da SPC nije samo vjerska organizacija.

Poslanica Sunčana Glavak je situaciju u Crnoj Gori opisala sa riječima: "od nade do političke krize"

"Procesi su unazađeni nakon dizanja tenzija oko ustoličenja patrijarha SPC. Dovođenje u pitanje postojanja crnogorske nacije jednostavno nije prihvatljivo, jednako kao ni uticaj SPC", rekla je ona.

Makovec je, odgovarajući na pitanja poslanika EP, kazao da je situacija na Balkanu složena.

"Postoje manji kapaciteti i volja za reformama. Čini se da je oslabljena ta volja iz više razloga, a među njima je i uplitanje sa strane državnih i nedržavnih aktera, tj. organizovanog kriminala koji je veliki u tom regionu. U Crnoj Gori neke od trećih zemalja koriste nestabilnost zemlje za svoje aktivnosti. U visoko polazirovanoj situaciji u Crnoj Gori, žele osnažiti svoje pozicije. Imamo naznake da Rusije kroz odrđene stranke utiče na događaje u Crnoj Gori, a sve više se upliće susjedna Srbija i kupuje medije. Što se tiče crkve, moram ponoviti stav da Crna Gora, kao suverena država, ne smije dopustiti da se crkva miješa u izvršna ovlašćenja države i treba da poštuje odvojenost od države", istakao je Makovec.

Kad je riječ o rekonstrukciji, Makovec je rekao da bi to moglo zakomplikovati političku situaciju i oslabiti Vladu koja je već slaba.

"U novoj Vladi neće biti kohezije i neće biti energije za reforme. Zato smo zabrinuti zbog situacije u Crnoj Gori", rekao je on.


Portal Analitika