Predsjednik Sindikata Prerade, Borislav Mašković kazao je da radnici traže zaštitu od Vlade i isplatu ruskog menadžmenta u roku od dva ili tri dana.
«Više puta smo se obraćali institucijama, ali bezuspješno, tako da smo nevoljno krenuli u štrajk. Očekujemo da nas Vlada zaštiti, jer nijesmo mi sklopili ugovor sa menadžmentom već Vlada», kazao je Mašković novinarima ispred glavne kapije KAP-a.
On je naveo da su radnici do sada bili strpljivi i korektni, ali i tom strpljenju može doći kraj, kada može doći do blokade kapije ili nečeg sličnog.
Štrajk Sindikata Prerade danas je počeo incidentom u kojem je došlo do fizičkog sukoba između jednog radnika i pripadnika obezbjeđenja fabrike.
Radnici smatraju da KAP ne treba braniti od njih, jer su oni tu ostavili „čitav radni vijek“ i da je tužno što se takve stvari uopšte dešavaju.
Mašković je naveo da su radnici prinuđeni da se ovako okupljaju, kao i da će se dežurati po grupama ispred fabrike.
„Obraćali smo se svim instuticijama ove države, a menadžmentu nebrojeno puta u zadnjih par godina“, rekao je Mašković.
On je podsjetio da je u Preradi ostalo 11 radnika, dok ih je 19, prema sporazumu sa Skupštinskom komisijom, prešlo u KAP, ali da im još nije izmirena nijedna plata.
„Ovim putem pozivamo i Skupštinsku komisiju da dođe i da učestvuju u svemu ovome kako bi nam pomogli“, rekao je Mašković.
On je podsjetio da je Skupštinska komisija imala dogovor sa menadžmentom da se radno angažuju u KAP-u i da im se po prelasku isplate tri, a kasnije i tri preostale plate.
„Ljudima koji su prešli nije još isplaćena nijedna plata“, dodao je Mašković.
Što se tiče radne cjeline, koja je formirana kako bi i ostali radnici prešli u KAP, Mašković navodi da su im ponuđeni ponižavajući poslovi.
Jedan od radnika, Vesko Gazivoda je kazao da oni ne traže otpremnine, nego da rade.
„Ali, ti ljudi su završili stručne škole, bili su poslovođe u pogonima, na kontroli kvaliteta, radili kao šefovi, a danas im nude da budu skupljači otpada. Nije ni to sramota, ali to ne treba da rade ovi ljudi“, rekao je Gazivoda.
On je kazao da radnici traže ono što su časno zaradili.
„Tražimo časno to što nas sleduje, nismo mi našom krivicom u Preradi“, naveo je Gazivoda.
Radnicima Sindikata Prerade i štrajku se pridružila i sindikalna organizacija Kovačnica.
„Mi smo isto direktno pogođeni dešavanjima u KAP-u, kao i Prerada“, kazao je predsjednik sindikalne organizacije Kovačnica, Željko Šušović.
On je naveo da se ne izmiruju sindikalna sredstva, kao ni obaveze prema onim radnicima koji su zaposleni u KAP-u, a ni onima koji su i dalje u Kovačnici i Preradi.
Sindikat Prerade je ranije upozorio menadžment i ministra ekonomije Vladimira Kavarića da će, ukoliko im se ne uplate zaostala potraživanja, snositi odgovornost za to što će se događati narednih dana.
Oni su podsjetili da su se više puta obraćali Ministarstvu ekonomije, ali bez ikakvih rezultata.
Zaposlenima u Preradi se duguje 12 zarada, zimnice za posljednje četiri godine, jubilarne nagrade tri godine, kao i regres za 2010. godinu.
Radnicima nijesu uplaćene ni sindikalne članarine, doprinosi za rekreaciju invalida od novembra 2008, za stambeni fond od 2005, niti su im povećane zarade po sudskim presudama od početka 2007. godine.