"Možda je greška što nisam bio dovoljno prisutan da bih pokazao dosljednost. Moram ponovo da se uključim u javnu raspravu jer postoje stvari koje nisu jasne", rekao je večeras Makron u onlajn razmjeni sa čitaocima Parizijena.
Sporna tačka reforme je odlazak u penziju sa 64, umjesto 62 godine. Protesti protiv reforme su počeli u januaru, i nastavljeni su i pored odluke Ustavnog savjeta da je zakon validan.
Makron je nastavio na terenu "ofanzivu da okrene stranicu krize" o reformi ali se posljednjih dana tokom putovanja po Francuskoj suočava sa nezadovoljnim građanima i skupovima na kojima se lupa u šerpe i lonce.
"Kada imate ljude koji su tu samo da vam prikriju glas (lupanjem u šerpe), čak i da vas gađaju predmetima, to više nije iskazivanje nezadovoljstva, to se zove neuljudnost", rekao je Makron komentarišući te manje proteste.
Makron je dodao da mora da postoji oprez.
"Moramo da budemo oprezni jer ako pobrkamo sve pojmove, našu demokratiju ćemo učiniti nefunkcionalnom", ocijenio je francuski predsjednik.
Protesti ovih dana nisu bili veliki na poziv sindikata, već su se pretvorili u manja i spontana okupljanja na kojima se često uzvikuje "Makron - Ostavka".
Makron je nedavno rekao da nezavodovoljstvo građana zbog penzione reforme neće biti za njega prepreka da putuje po zemlji.
Predsjednik Francuske je u razmjeni sa čitaocima Parizijena govorio i o inflaciji, imigraciji, ekologiji, situaciji u Sudanu i ratu u Ukrajini.
Predsjednik Francuske sutra obilježava prvih godinu dana svog drugog predsjedničkog mandata.