Novi slučaj vršnjačkog nasilja u Baru navodi na pitanje - kako se borimo sa ovim društvenim problemom? Kaznena politika za djecu koja učestvuju u nasilju ista je kod nas kao i u većini evropskih država - maloljetnici podliježu krivičnoj odgovornosti od 14. godine.
"Na taj način dajemo djeci drugu šansu da mirnim putem rješavaju konflikte i da na pravi način shvate značaj svog ponašanja", kaže Nada Đurović-Martinović iz Unicefa.
Tome teže i socijalni radnici u radu sa maloljetnicima.
"Da dijete razumije sta je uradilo i popravi da razgovara sa drugom i pokaže da mu je žao, jedino tako može da razumije odgovornost u svemu tome", navodi Mirjana Vuksanović iz Centra za socijalni rad Podgorica.
Da bi slučajeva vršnjačkog nasilja bilo manje, roditelji moraju na vrijeme da se uključe u vaspitavanje djece kao i obrazovne ustanove, kažu naši sagovornici.
"Važno je da roditelji pravovremeno reaguju jer ako minimiziraju, onda imamo maloljetnika koji je prošao nekažnjeno ili ne shvata posljedice počinjenog nasilja", rekla je Vuksanović.
"Ne postoji težnja da se bilo koji problem riješi osim silom, preventivne mjere u svrhu suzbijanja pojave i rad ne samo u školama nego i u porodici ne mozemo da prenebregavamo, to je u afektu reagovalo ovako ili onako", kazao je Ombudsman Siniša Bjeković.
Podsjetimo, juče je u tuči nekoliko učenika osmog i devetog razreda OŠ "Blažo Jokov Orlandić" u Baru nožem lakše ranjen jedan maloljetnik. Zbog toga je Osnovno državno tužilastvo u tom gradu naložilo podnošenje krivicne prijave za ugrožavanje sigurnosti i nanošenje lakše tjelesne povrede protiv dvojice maloljetnika, potvrđeno je TVCG.