Crna hronika

Nezavisno od odluke Višeg suda

Maloljetnik optužen za izazivanje pomorske nesreće izlazi iz pritvora 11. septembra

U Višem sudu večeras je održana sjednica na kojoj je razmatrana žalba tužilaštva na odluku Osnovnog suda u Kotoru o prihvatanju jemstva od 332.000 eura porodice sedamnaestogodišnjeg M. S. iz Beograda kako bi se ovaj maloljetnik branio sa slobode od optužbi da je izazvao nesreću na moru u kojoj je poginula Maja Šljivančanin (31)


Maloljetnik optužen za izazivanje pomorske nesreće izlazi iz pritvora 11. septembra Foto: Foto: Pobjeda/D. Mijatović
Bojana Robović
Bojana RobovićAutor
PobjedaIzvor

Nezavisno od odluke Višeg suda, sedamnaestogodišnji M. S. bi se 11. septembra svakako našao na slobodi shodno odredbama Zakona o postupanju prema maloljetnicima.

Prema članu 62, stav 6 ovog zakona maloljetnik može u pritvoru provesti najviše 60 dana.

Prema stavu 6 člana 62 "na osnovu rješenja o pritvoru koje je donio sudija za maloljetnike, pritvor u pripremnom postupku može trajati najduže 30 dana".

U sledećem stavu se navodi da "vijeće za maloljetnike neposredno višeg suda može, iz opravdanih razloga, produžiti pritvor najduže za 30 dana".

Porodica sedamnaestogodišnjaka ponudila je još ranije hipoteku na nepokretnosti u njihovom vlasništvu u vrijednosti od 332.000 eura ali sudija za istrage Osnovnog suda u Kotoru Špiro Pavićević je odbio ovaj predlog odbrane.

Advokati su uložili žalbu koju je vijeću sudija Višeg suda u Podgorici za maloljetnike prihvatilo ivratilo predmet na ponovno odlučivanje.

Međutim, u drugom navratu o predlogu jemstva M. S. je odlučivalava sutkinja Tešić Marović kojoj je zadužila predmet protiv ovog maloljetnika .

Suđenje tom Beograđaninu zakazano je za 26. avgust, ali je, shodno zakonu, zatvoreno za javnost.

U opredlogu za kažnjavanje maloljetnika M. S. se navodi da je pomorsku nesreću, u kojoj je poginula Šljivančanin, a teško povrijeđen Stanišić, izazvao iz nehata.

Prema navodima ovog akta, maloljetnik se tereti da je počinio teško krivično djelo protiv bezbjednosti saobraćaja u sticaju s krivičnim djelom izazivanje opšte opasnosti.

M. S. se sumnjiči da je 11.jula na otvorenom moru između Školjića i Mogren plaže gliserom izazvao nesreću u kojoj je nastradala službenica crnogorske policije dok je njen vjerenik Vladan Stanišić (36) prošao sa povredama.

Vještačenje pomorsko saobraćajne struke pokazalo je da je pored skipera jahte ,,Sea Ray Sundancer 395“ sedamnaestogodišnjeg M. S. iz Beograda, pomorskoj nesreći doprinio je i Vladimir Stanišić, koji je upravljao barkom budvanskih tablica, a na kojoj se nalazila njegova vjerenica.

- Pomorska nesreća u kojoj je 11. jula stradala jedna osoba dogodila se zbog nepridržavanja međunarodnih pravila o izbjegavanju sudara na moru oba učesnika pomorske nesreće – navodi se u nalazu koji je potpisao vještak Aleksandar Božović.

Izvor iz istrage kazao je da je jahta prešla preko barke i prepolovila je, nakon čega je potonula.

Prema pisanju medija, sedamnaestogodišnjak je tokom saslušanja bio u šoku ali je kazao da je on bio skiper u gliseru na kome je bilo još sedam osoba.

I njegov gliser i barka kretali su se od ostrva Sveti Nikola ka Jazu.

Maloljetnik je tvrdio da nije video barku ispred sebe i pojasnio da je prošlog ljeta dobio dozvolu za upravljanje čamcem, koju mu je izdala Lučka kapetanija Kotor.

Portal Analitika