Abiznis

Mandić: Brković ne poštuje rad Komisije

Izvor

Predsjednik Komisije i poslanik Nove srpske demokratije, Andrija Mandić, saopštio je da je vlasnik Vektre Jakić, Dragan Brković, poslao pismo u kojem navodi da to skupštinsko tijelo nema nadležnost da ispituje privatizaciju kompanije, koju je kupio dok je bila u stečaju.

»To pokazuje drsko i siledžijsko ponašanje Brkovića, koji ne poštuje rad Komisije«, kazao je Mandić i dodao da su u pismu, pored poziva predstavnicima tog skupštinskog tijela da posjete pljevaljsku kompaniju, navedeni i podaci o uspješno realizovanim investicijama, isplaćenim koncesijama i izmirenim dugovanjima prema radnicima.

On smatra da bi Skupština, kroz zakonske procedure, trebalo da nađe način da primora sve koji odbiju poziv za učešće u radu Komisije da to urade.

»Nas brine javni interes i način na koji se upravlja državnom imovinom, a ne privatne stvari«, objasnio je Mandić.

On je dodao da je Komisija dobila i pismo predsjednika Sindikata Vektre Jakić, Željka Vučetića, koji tvrdi da radnici te kompanije nijesu primili 11 zarada, zbog čega nije bio u mogućnosti da dođe u Podgoricu i učestvuje u radu tog skupštinskog tijela.

Mandić je saopštio i da je Vučetić ranije obećavao da će doći na sjednicu Komisije, kako bi predstavio podatke u vezi sa privatizacijom Vektre Jakić, kao i da njegovo današnje pismo, u kojem objašnjava da je spriječen da dođe u Skupštinu, ukazuje na neku »drugu pozadinu«.

Članovi Komisije nijesu usvojili predlog poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), Zorana Jelića, da se odazovu pozivu Brkovića, posjete Vektru Jakić i na taj način prikupe podatke neophodne za konačnu ocjenu privatizacije nekadašnjeg pljevaljskog preduzeća »Velimir Jakić«.

»Poziv Brkovića vidim kao šansu da se utvrdi situacija u tom preduzeću«, objasnio je Jelić.

On smatra i da ocjene »drsko i siledžijsko« neprimjerene, kao i da Skupština nema nadležnosti suda ili policije, zbog čega ne može privoditi ljude i primoravati ih da učestvuju u radu njenih tijela.

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Hidajeta Bajramspahić, smatra da nije moguće donijeti adekvatan zaključak u vezi sa privatizacijom Vektre Jakić na osnovu dokumentacije kojom članovi Komisije raspolažu.

»Ne mislim da bi tu privatizaciju trebalo proglasiti neuspješnom, jer je to najlakše. Pitanje je šta onda uraditi. Odlukom da ne posjetimo Vektru Jakić zatvorili smo sebi put da dođemo do pravih informacija«, kazala je Bajramspahić.

Poslanik Nove srpske demokratije, Strahinja Bulajić, smatra da bi Komisija trebalo da donese zaključak da je privatizacija nekadašnjeg preduzeća »Velimir Jakić« bila neuspješna, kao i da se tu zapravo radilo o sticanju monopola nad pljevaljskim šumama.

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Svetozar Golubović, ocijenio je neuspjelom privatizaciju Vektre Jakić, jer predviđeni investicioni program nije realizovan. On je kazao i da brine pasivan odnos Savjeta za privatizaciju i kapitalne projekte, koji bi ponekad trebalo da obiđe privatizovana preduzeća i utvrdi da li se poštuje dogovoreno.

Mandić je predložio i da se rasprava o privatizaciji Vektre Jakić odloži za narednu sjednicu, a da se u međuvremenu još jednom pozovu predstavnici uprave i sindikata da učestvuju u njenom radu.

Komisija je danas usvojila i zaključke u kojima su prodaje podgoričkih Staklenika i Elastik plastika ocijenjene neuspješnim. Staklenici su prodati na javnom nadmetanju privatniku Vukašinu Tiodoroviću, a Elastik plastik neposrednom pogodbom podgoričkoj firmi Nal internešnl /International/.

U zaključcima se konstatuje da stečajna uprava Staklenika nije dobro odradila posao kada je za kupca izabrala Tiodorovića, koji je zaboravio da se kod Privrednog suda registruje kao kompanija i dobije PIB broj. To je prouzrokovalo razne probleme, prije svega sa Poreskom upravom (PU).

Komisije je pozvala nadležne da ispitaju promjenu vlasničke strukture Staklenika, nastalu na bazi kupoprodajnog ugovora između Tiodorovića i fonda zajedničkog ulaganja Atlas mont, kako bi se našao način za izmirenje obaveza prema zaposlenima.

U zaključcima je ocijenjeno i da je Elastik plastik bio žrtva lošeg upravljanja ranijih vlasnika i pogrešnih odluka menadžmenta.

Portal Analitika