Oni su ocijenili da su američke vlasti otkrivanjem afere o primanju mita crnogorskih funkcionera, "poručile nekome da se povuče sa političke scene".
“Očekujemo da nam Fišer pomogne da uspostavimo kontakte i vezu sa Tužilaštvom Njemačke i njihovim Ministarstvom pravde, kako bi došli i do onih dokaza koji su se prikupljali u toj zemlji i koji su pomogli u istrazi koja je vođena u Sjedinjenim Američkim Državama”, kazao je Mandić.
Prema njegovim riječima, Fišer je obećao da će Njemačka podržati i vlast i opoziciju da se bore protiv organizovanog kriminala i korupcije, prenosi Mina-business.
Upoznali Fišera sa činjenicama: “Danas smo Fišeru prenijeli konkretna saznanja i činjenice koje smo prikupili i upoznali ga sa narednim potezima koje ćemo preduzeti, a koji se odnose na kontrolno saslušanje predstavnika Vlade pred Komisijom za kontrolu privatizacije”, rekao je Mandić.
On je ocijenio da je ovo dobra prilika da se riješi jedan od problema visoke korupcije u koju su umiješani najodgovorniji državni funkcioneri sa svojim rođacima.
Mandić je najavio da će nakon današnjeg sastanka sa Fišerom posjetiti i ambasade Mađarske i SAD.
On je dodao da će opozicija brzo inicirati i parlamentarnu istragu kako bi poslanici mogli da vode istragu i u Skupštini da se saslušaju svi akteri i povezani sa korupcijom prilikom prodaje Telekoma Crne Gore.
“Parlamentarna istraga je mnogo moćnije sredstvo za dokazivanje konkretnih kriminalnih radnji nego što je to moguće u bilo kom parlamentarnom odboru ili u Komisiji za privatizaciju”, napomenuo je Mandić.
On je dodao da vjeruje da su svi u opoziciji zainteresovani za parlamentarnu istragu jer je to najmoćnije sredstvo za dokazivanje zloupotreba u privatizaciji Telekoma, kao i da bi vladajuće partije trebalo da ih podrže jer je najbolje pred javnošću u prisustvu svih ispitati osumnjičene.
U slučaju parlamentarne istrage, za razliku od kontrolnog saslušanja Komisije, mnogo su veće ingerencije i ne mogli bi na saslušanje pozvati sve aktere u privatizaciji Telekoma, bivše ministre, premijera, advokate, savjetnike i ostale i oni bi morali govoriti istinu.
Da bi došlo do parlamentarne istrage, kako je objasnio Mandić, moraju imati apsolutnu većinu u Skupštini, a inicira se sa jednom trećinom poslanika.
Prema njegovim riječima, do sada je bila praksa da se na kontrolna saslušanja Komisije poziva ministar ekonomije, jer se bivši ministar, Branko Vujović uvijek odazivao na takve pozive.
“Ne možete na saslušanje Komisije za kontrolu privatizacije pozvati ministra kulture ili sekretara Crvenog krsta. Znamo da ministar ekonomije, Vladimir Kavarić nije učestvovao u privatizaciji Telekoma, ali smo željeli da imamo relevantnog predstavnika Vlade”, objasnio je Mandić.
On je dodao da će kontaktirati premijera Igora Lukšića da ga pita koji je ministar nadležan u tom slučaju.
“Razumijem Kavarićevu prvu reakciju, jer je neprijatno svima da odgovaraju na pitanje gdje postoji obilje dokaza o korupciji najvažnijih funkcionera vladajuće partije i svi žele da se distanciraju”, rekao je Mandić.
Kako je kazao, nezadovoljni su onim što je do sada uradila Vlada i Tužilaštvo jer su do sada oni koji su učestvovali u korupciji mogli biti privedeni pravdi.
Nije bilo saradnje sa institucijama Crne Gore: Medojević je saopštio da prema podacima koje su dobili iz Ministarstva pravde SAD-a, u toku istrage jedino nijesu sarađivali sa institucijama u Crnoj Gori.
“Očekujemo da državni tužilac pokrene proceduru u Crnoj Gori po hitnom postupku, jer dokazi već postoje. Od Fišera smo tražili da nam zakaže sastanak u Tužilaštvu u Bonu koje je u septembru prošle godine podiglo optužnicu protiv izvršnog direktora Dojče /Deutsche/ Telekoma, Renea Obermana /Obermann/”, kazao je Medojević.
On je dodao da prema njihovim informacijama u njemačkom Tužilaštvu postoji dosta dokaza o tome kome je u Crnoj Gori isplaćen novac. On smatra da će Tužilaštvo u Crnoj Gori zataškavati i otezati slučaj Telekoma, kao i da neće podići optužnicu jer se radi o politički važnim osobama.
Marković da prikupi dokumentaciju: “Ukoliko Tužilaštvo ne pokrene neku inicijativu, zatražićemo nakon posjeta ambasadama i sastanak sa ministrom pravde, Duškom Markovićem od koga ćemo tražiti da u najkraćem postupku prikupi dokumentaciju”, najavio je Medojević.
On je dodao da ako državni organi ništa ne preduzmu, on i Mandić će pokrenuti privatnu tužbu i u tom bi slučaju bi bili legitimni partneri ministarstvima pravde Njemačke i SAD-a i onda bi mogli da traže dokumentaciju jer bi bili stranke u sporu.
“U SAD-u je donijeta krivična presuda, ali oni nijesu nadležni da pokreću postupke u Crnoj Gori. Rijedak je slučaj da se takvo poravnanje objavi javno, Mađar /Magyar/ Telekom nije mogao da traži da to ostane tajno jer je svjestan svoje krivice”, rekao je Medojević.
On je kazao da nije optimista da će Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokratska partija (SDP) podržati inicijativu za parlamentarnu istragu i dodao da će zatražiti pomoć i od Evropske komisije da pošalje Tužilaštvu iskusnog tužioca za tako osjetljive slučajeve.
“Federalni istražni biro (FBI) je šest godina prikupljao dokaze i samo treba uspostaviti normalnu međunarodnu saradnju jer su dokazi dostupni i u ugovoru o poravnanju stoji da je Mađar Telekom obavezan da sarađuje sa pravosuđem bilo koje države koja pokrene postupak”, zaključio je Medojević.
Mađar Telekom je 2005. godine za paket državnih akcija Telekoma Crne Gore platio 114 miliona EUR i skoro 23 miliona manjinskim akcionarima. Ugovor o prodaji 51,12 odsto akcija Telekoma Crne Gore mađarskoj kompaniji potpisali su 15. marta 2005. godine predstavnici crnogorske Vlade, Zavoda za zapošljavanje i Mađar Telekoma.