- Nema izgovora da ono što smo obećali danas promijenimo i odustanemo. Ne treba da prihvatimo da na naše odluke utiče bilo ko - rekao je Mandić na konferenciji za medije, uprkos tome što je Venecijanska komisija donijela negativno mišljenje na predložene izmjene.
On je kazao da se Venecijanska komisija nije bavila tim da je naš zakon, kako je rekao, neusklađen sa standardima Evropske unije EU.
- Zabrinuti smo položajem zakonodavne vlasti iz koje proističe sve.Da ona ne obavlja one poslove i ne izglasava zakone oko kojih postoji saglasnost. Imali smo čvrste dogovore kada su tužilački zakoni u pitanju i da ćemo ih do 18. marta usvojiti u nepromijenjom obliku ili sa manjim promjenama - rekao je Mandić na konferenciji za medije.
Mandić je rekao da procjenjuje da će ljudi koji drže do dogovora već narednioh dana vraćeti zakone u skupšinsku proceduru, te da će dokumenti imati neophodan broj glasova koji će omogućiti kvalitetnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
- Zašto ne bih vjerovao u dogovor koji smo postiglio čemu postoji ogromna dokjumentacija i javna riječ. Ovdje je samo pitanje da li neko želi da se predstavi na drugačiji način pred javnošću - rekao je Mandić.
Njegov kolega Milan Knežević kazao je da ga nije iznenadilo mišljenje Venecijanske komisije i poručuje da tužilačke zakone treba usvojiti bez obzira na te preporuke.
- VK se svojim mišljenjem sukobila direktno sa Evropskom komisijom. U novoj metodologiji jasno piše da ne možemo otvoriti i zatvoriti ijedno poglavlje dok ne riješimo pitanje korupcije i organizovanog kriminala i ostvarimo napredak u vladavini prava. Kako ćemo da zatvorimo poglavlja 23 i 24 sa ovako korumpiranim tužilaštvom - upitao je Knežević.
Činjenica da su Zoran Pažin i Srđan Darmanović članovi Venecijanske komisije najbolje govori, ističe Knežević, kakvo je moglo da bude savjetodavno mišljenje tog tijela.
Knežević je istakao da je neophodno da kolegijum predsjednika Skupštine koliko je sjutra opet vrati u proceduru predložene tužilačke zakone.
- Možemo da uvažimo nešto što ima u preporukama, ali ne i što zadire u suštinu - naglasio je Knežević.
Venecijanska komisija usvojila je juče negativno mišljenje na predložene izmjene tužilačkih zakona koje im je uputio ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić.
U zvaničnom Mišljenju, Venecijanska komisija je saopštila da političke odluke treba donositi na transparentan način i kroz javnu debatu, uz uključivanje ključnih aktera i eksperata.
Oni podsjećaju da pravne reforme ne treba usvajati u žurbi i u odsustvu istinskih hitnih razloga.
U Mišljenju se izričito, više puta, navodi da se mora poštovati sigurnost mandata aktuelnog Glavnog specijalnog državnog tužioca. Kako se navodi, predloženi Zakon nije usmjeren ka pravnom uređenju, već - prema konkretnoj ličnosti aktuelnog prvog čovjeka SDT-a Milivoja Katnića.