- Krivična prijava je podnijeta zbog sumnje da su izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja za ličnu i korist Prve banke, s obzirom da je tada Đukanović bio na čelu Vlade, Lukšić ministar finansija, a Žugić član uprave te banke - navodi se u saopštenju.
Iz MANS-a su kazali da je Vlada 2008. godine, zbog problema likvidnosti u Prvoj banci, predložila donošenje Zakona o mjerama za zaštitu bankarskog sistema, koji je usvojila skupštinska većina vladajuće koalicije.
- Lukšić je samo četiri dana kasnije donio Pravilnik o bližim uslovima i postupku izdavanja garancija i obezbjeđivanja kreditne podrške bankam, koji je stupio na snagu istog dana - podsjetili su iz MANS-a.
Oni su dodali i da je Žugić, koji je u to vrijeme bio član Borda direktora Prve banke, tražio od Lukšića da se banci hitno odobri kratkoročni kredit iz državnog budžeta, vrijedan 44 miliona eura.
Iako je od CBCG dobio mišljenje da Prva banka ne raspolaže sredstvima za obezbjeđenje kratkoročnog kredita i da rokovi i iznosi predviđeni Zakonom o mjerama za zaštitu bankarskog sistema ne bi bili dovoljni da joj pomognu, Lukšić je, ipak, sa Žugićem zaključio Ugovor o kreditnoj podršci. Vlada je, na osnovu tog Ugovora, odobrila banci 44 miliona eura, saopštili su iz MANS-a.
- Lukšić je na taj način zloupotrijebio službena ovlašćenja i prikrio mišljenje CBCG kako bi novac iz državnog budžeta prebacio Prvoj banci. Žugić je zloupotrijebio položaj zaključenjem ugovora o kreditnoj podršci, jer je znao da Prva banka ne ispunjava uslove propisane zakonom za dobijanje državne pomoći - kazali su iz MANS-a.
Lukšić je, kako se dodaje, u martu 2009. tražio mišljenje CBCG o likvidnosti Prve banke povodom njenog zahtjeva za prolongiranje roka otplate kredita. Regulator je nakon toga saopštio da banka ima oko 75 miliona eura obaveza prispjelih za plaćanje i da nastavlja sa povećanjem duga u približnom iznosu od pola miliona eura dnevno.
- Lukšić je ignorisao i to mišljenje CBCG, pa umjesto da iskoristi mogućnost raskida ugovora, zaključio je Aneks ugovora o kreditnoj podršci, kojim se reguliše vraćanje 11 miliona eura, dok se vraćanje ostatka od 33 miliona eura prolongira do juna, uz mogućnost produženja roka do kraja godine - objasnili su iz MANS-a.
Oni su ocijenili da je Lukšić ponovo zloupotrijebio položaj prilikom vraćanja prve rate kredita, tako što je 13. marta 2009. sa računa Državnog trezora realizovao transakciju od milion eura u korist klijenta Prve banke – Javnog preduzeća (JP) Vodovod, da bi taj iznos banka odmah vratila na glavni račun Trezora.
- Te transakcije obavljene su 11 puta za nepunih pola sata. Lukšić je omogućio da se za to vrijeme realizuje 11 transakcija od po jedan milion eura sa glavnog računa Državnog trezora u korist klijenta Prve banke, kako bi ga prenijela na glavni račun Trezora - navodi se u saopštenju.
Na taj način je, kako smatraju u MANS-u, lažno prikazano kako je Prva banka izmirila prvu ratu odobrenog kredita od 11 miliona eura, što je utvrdila i CBCG konstatujući da je nivo njenih obaveza ostao isti i da je samo dio prenijet na Regionalni vodovod sa neizvjesnim rokovima prispjeća.
- Takođe, daljim kontrolama CBCG je utvrđeno da je banka imala dovoljno sredstava na računu u danima kada je izmirivala ostale obaveze po kreditu, ali su oni poticali iz glavnog računa Državnog trezora koji je transferisao novac državnim kompanijama koje imaju račune kod te banke - rekli su iz MANS-a.
Istovremeno, Đukanović i Lukšić su nastavili da čuvaju Prvu banku, kako bi izbjegla stečaj, da bi preko nje i na štetu državnog budžeta obezbijedili sticanje imovinske koristi na duži period ili na neograničeno vrijeme.
- Tako su obezbijedili da se na račun Prve banke krajem 2009. uplati i iznos od 192,2 miliona eura od prodaje državnih akcija Elektroprivrede (EPCG), čime su omogućili kontinuitet u obezbjeđivanju sredstava iz državnog budžeta za svoje i potrebe povezanih pojedinaca - kazali su iz MANS-a.
Uplatom tog novca, kako su dodali, Prva banka je prvi put izašla iz nelikvidnosti.