Abiznis

MANS: Restis počinio krivično djelo

Izvor

MANS je danas na svojoj internet stranici objavio dokumentaciju koja se odnosi na nelegalnu gradnju Adriatik propertisa, koja je zakupac Svetog Stefana, Miločera i Kraljičine plaže, kao i aneks Ugovora o zakupu u kojem se toj kompaniji produžava rok za završetak radova do 15. juna prošle godine.

- U dokumentaciji se jasno vidi da su predstavnici Adriatik propetisa ignorisali izričitu naredbu zabrane gradnje, zbog čega je u maju 2010. godine i donijeto rješenje o rušenju dva nelegalno sagrađena objekta, navodi se u saopštenju MANS-a.

Oni su podsjetili da je početkom marta 2010. godine inspekcija konstatovala da Adriatik propertis obavlja radove bez prethodno pribavljene građevinske dozvole i zabranola njihovo dalje izvođenje. Nakon što je, u narednim kontrolama, utvrđeno da Adriatik propertis nastavlja gradnju i pored zabrane, inspekcija je donijela rješenje o rušenju i naložila uklanjanje objekata, što se nikada nije desilo.

- Bez obzira što je nakon toga Opština Budva napravila pravnu vratolomiju da objekte legalizuje, činjenica je da su odgovorni u Adriatik propertisu počinili krivično djelo za koje će morati da odgovaraju i u tom smislu nam je razumljiva nervoza predstavnika Restis grupe, saopštili su iz MANS-a.

Oni su kazali i da priča o navodnoj brizi za crnogorske građane i njihov interes odavno "ne pije vodu", niti bilo ko može povjerovati da Restis grupa u Crnu Goru ulaže iz filantropskih razloga.

- Sticanje profita je apsolutno legitiman motiv za ulaganje u bilo koji posao, ali ne po cijenu kršenja zakona i vršenja krivičnih djela. Ukoliko je neko ljudima iz Restis grupe obećao takvo biznis okruženje, bilo bi dobro da čujemo o kome se radi, poručili su iz MANS-a.

Oni tvrde i da podaci koje posjeduje i koje su dostavili tužiocu upućuju na sumnju da su te osobe bivši i sadašnji ministri turizma, Predrag Nenzić i Predrag Sekulić, kao i bivši ministar ekonomije, Branimir Gvozdenović.

Iz MANS-a su saopštili i da se u objavljenom aneksu Ugovora taksativno navode promjene glavnog ugovora, kojima se kao krajnji rok za Adriatik propertis navodi 15. jun prošle godine. Oni su podsjetili i da je prvobitni rok za završetak radova na Svetom Stefanu bio 30. jun 2008. godine, koji je singapurska kompanija Aman probila bez ikakve sankcije.

-Nakon što je poslove Amana preuzeo Restis, od lošeg investitora dobili smo još goreg, koji ne samo da ne poštuje rokove i plaća zakupninu, već i nelegalno gradi, kazali su iz MANS-a.

Oni su dodali i da predstavnici Vlade i Restis grupe trenutno pregovaraju o produženju zakupa i smanjivanju godišnje zakupnine, zbog čega je vrlo vjerovatno da grčka kompanija pokušava da »halabukom« obezbijedi što bolju poziciju u pregovorima.

-Bezuspješnim dokazivanjem da na Svetom Stefanu nije bilo kršenja zakona, Restis očigledno pokušava da zaštiti one koji su štitili njih svih ovih godina i omogućavali im da nesmetano krše zakone i propise države, saopštili su iz MANS-a.

Oni smatraju i da bi prihvatanje ponude Restis grupe o preuzimanju beranskog Rudnika uglja za jedan EUR predstavljao »lagani izlaz« za tu kompaniju i njihovo preduzeće, Balkan enerdži.

-Ta kompanija je pobijedila na tenderu, jer je navodno bila najbolji izbor za revitalizaciju Rudnika i trebalo je da obezbijedi nova radna mjesta i modernizaciju fabrike. Oni to isto preduzeće sada nude za jedan EUR, što je dovoljan komentar na temu kakvog smo strateškog partnera dobili, naveli su iz MANS-a.

Oni su ocijenili da su Crnoj Gori potrebne investicije, ali ne po svaku cijenu i ne one koje podrazumijevaju kršenje zakona i propisa države i traže korumpirane ministre i službenike spremne da zažmure u korist investitora.

-Nažalost, brojni su primjeri koji potvrđuju sumnje da je Vlada kreirala biznis okruženje u kojem je kršenje ugovora bez sankcija uobičajena pojava, a nelegalna gradnja i dalje isplativ način sticanja profita, poručili su iz MANS-a.

Portal Analitika