Abiznis

MANS: Tužilaštvo i policija da uđu u EPCG

Izvor

“MANS poziva Vrhovnog državnog tužioca da hitno uđe u EPCG i povezane kompanije, a ne da čeka da nam institucije drugih zemalja otkriju korupciju koja se dešava ispred naših očiju”, kazala je izvršni direktor te nevladnine organizacije, Vanja Ćalović, prenosi Mina biznis.

Ona je u saopštenju navela da nakon posljednjeg, bezobzirnog i nezakonitog povećanja cijene struje, građani nijesu spremni da ćutke plaćaju namete i čekaju da ih o korupciji u privatizaciji EPCG obavijeste institucije neke druge zemlje.

Crnogorski građani plaćaju jednu od najskupljih cijena struje i telefonskog impulsa u regionu zahvaljujući, kako tvrdi Ćalović, nezasitim apetitima pojedinaca, dogovorima iza zatvorenih vrata i potpunoj pasivnosti državnih institucija koje su dužne da brinu o javnom interesu.

“Institucije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) su nam otkrile da su se neki visoki funkcioneri i njihova familija dobro ugradili u privatizaciju Telekoma, čiji vlasnici, zahvaljujući tome, danas iznose milione iz zemlje, a mi plaćamo skuplji impuls nego bilo koji građanin regiona”, poručila je Ćalović.

U MANS-u su uvjereni da je prema sličnom scenariju prodata EPCG u kojoj od dolaska novih vlasnika nije urađeno ništa konkretno da se unaprijedi stanje u toj kompaniji.

“EPCG je navodno prodata kako bi se obezbijedile investicije, smanjenje troškova, a time i niža cijena struje. U praksi se desilo potpuno suprotno. Investicije su minorne, a cijena struje konstantno raste”, objasnila je Ćalović.

Ona je dodala da novi strateški partner, italijanska kompanija A2A, umjesto da ulaže, novac drži u Prvoj banci.

“Tako korist od dolaska A2A ima samo familija Đukanović, čija banka se održava upravo novcem koji je bio predviđen za investicije”, rekla je Ćalović.

Prema njenim riječima, građani nastavljaju da plaćaju struju koju troši Kombinat aluminijuma (KAP), jer EPCG sve gubitke koje ima po tom osnovu “pegla” zahvaljujući računima građana.

“Tako mi kroz svoje račune za struju stvaramo ekstra profite za italijansku firmu A2A, ali i za ruskog tajkuna koji je vlasnik KAP-a, dok istovremeno obezbjeđujemo novac za opstanak Prve banke”, saopštila je Ćalović.

Ona je navela da je država dio vlasništva nad Crnogorskim elektroprenosnim sistemom (CGES) prodala drugoj italijanskoj kompaniji, Terni, prema istom receptu kao i infrastrukturu Telekoma, bez znanja javnosti i iza zatvorenih vrata.

“Zato danas plaćamo i jednu od najskupljih cijena struje u regionu, ali i bezobzirno visoke naknade za prenos i distribuciju. Iznos potrošene električne energije u prosjeku čini samo oko 40 odsto ukupnog računa EPCG, a ostatak novca izdvajamo za prenos i distribuciju, takse i poreze”, navela je Ćalović.

Ona je dodala da je pored bezočno visokih cijena struje, distribucije i prenosa, Vlada bila toliko velikodušna prema “strateškim partnerima” da ih je samo u 2008. i 2009. godini oslobodila poreza na dodatu vrijednost (PDV) u iznosu od preko deset miliona eura.

“Taj namet smo dvostruko platili – jednom plaćajući račune EPCG, a drugi put po osnovu dodatnih izdvajanja za državni budžet. U prevodu, novac koji je trebao otići za izgradnju puteva, škola, bolnica je završio u džepovima strateških partnera”, ocijenila je Ćalović.

Crnogorski građani, kako je navela, usred finansijske krize umjesto da budu relaksirani dodatnih izdataka, plaćaju cijenu korupcije crnogorskih visokih funkcionera i “strateškim partnerima” omogućavaju da stiču enormne profite.

Portal Analitika