Direktor Monitoring programa MANS-a Vuk Maraš ističe da mnoge istitucije nijesu željele da daju informacije čak i kada ih je na to obavezivao Upravni sud:
- Dakle mi smo ponijeli preko 7.000 tužbi Upravnom sudu, od čega je 80 odsto presuda donijeto u korist MANS-a. Dakle, ako imamo jednu takvu živu sudsku praksu koja je definitivno u korsit svih onih koji traže informacije, onda se postavlje pitanje zašto u kompletnom sistemu državne uprave niko do sad nije snosio odgovornost za kršenje ovog Zakona.
Maraš smatra da je u postojećem Zakonu namjerno i to vrlo vješto, kako kaže unakažena mogućnost podnošenja bilo kakvo prekršajnog postupka:
- Time što nije indetifikovana institucija koja će se baviti tim dijelom posla, u Crnoj Gori sada nema niko ovlašćen da pokrene prekršajni postupak ukoliko se nekom povrijedi pravo na slobodan pristup informacijama.
Slobodan pristup informacijama bitan je za održivi razvoj Crne Gore naglašava finansijska menadzerka Biljana Gligorić iz NVO Ekspeditio.Nažalost, kaže Gligorić naše institucije nijesu otvorene za saradnju.
Brojni su primjeri za to:
- Zaobilaznica u Kotoru, hidrolektrane Morača ode se predaleko, a mi nemamo osnovne informacije o tome, uzalud ih i tražimo kad ne postoje, niti ko vidi problem u tome.
Okrugli sto "Primjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama u oblastima podložnim korupciji" dio je projekta "Imaš pravo da znaš", koji finasira Evropska Unija.