Politika

"Ruka pravde nikako da stigne do Krimovice i Marka Bata Carevića"

Maraš: Najava rušenja Đukanovićevih kuća marketinški je potez Abazovića uoči izbora

Dva dana nakon što je izgubio predsjedničke izbore, građevinska inspekcija Ministarstva ekologije i urbanizma naložila je Milu Đukanoviću da u roku od 20 dana sruši dvije, kako su kazali,nelegalno izgrađene kuće na porodičnom imanju u selu Kočani, nedaleko od Nikšića.

Maraš: Najava rušenja Đukanovićevih kuća marketinški je potez Abazovića uoči izbora Foto: Vlad Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Komentarišući takvu odluku resora kojim rukovodi funkcionerka GP URA Ana Novaković Đurović, građanski aktivista Vuk Maraš ističe da ovakav tajming najave rušenja šalje poruku da cilj nije suzbijanje divlje gradnje već marketinški potez Dritana Abazovića, za koji misli da će mu donijeti političke poene.

Maraš ukazuje i na selektivnost u postupanju Abazovićeve Vlade.

-Njegova ruka pravde nikako da stigne do Krimovice i Marka Bata Carevića i sličnih funkcionera bliskih postojećoj vlasti, kaže Maraš u razgovoru za RSE.

Dodaje da misli da je Đukanoviću najmanji grijeh divlja gradnja s obzirom, kako kaže, da se sumnjičio zadnje tri decenije za razne stvari,

-Najbolja poruka se šalje kad se krene čišćenje sopstvene kuće, pa onda tuđe. Ali očigledno ovdje postoji selektivnost, odnosno na neke lokacije crnogorske institucije ne smiju da zakucaju jednako kao što nisu smjele ni u doba vladavine DPS-a, kazao je Maraš.

On smatra da je čitav slučaj sa Đukanovićem dio političke kampanje pred parlamentarne izbore zakazane za 11. jun.

-Odnosno spremanje za izbore i pokušaj da se sad pokaže ko je naveći protivnik Mila Đukanovića- dodaje Maraš.

Broj nelegalnih objekata u Crnoj Gori iznosi oko 100.000, podsjeća RSE.

Uglavnom su u podgoričkim prigradskim naseljima i na primorju, procjena je Vlade, uz ogradu da nemaju krajnje i precizne podatke.

U posljednjem godišnjem izvještaju Ministarstva ekologije i urbanizma se navodi da je podnijeto gotovo 55.000 zahtjeva za legalizaciju, ali da je do kraja 2021. donijeto nešto više od 2.000 rješenja o legalizaciji.

Među nelegalnim graditeljima je i Srpska pravoslavna crkva (SPC) u Crnoj Gori.

Mitropolit SPC Joanikije je u julu osveštao temelje budućeg hrama pored Kapetanovog jezera, u opštini Kolašin na parceli koja je je svojina države Crne Gore.

Urbanističko-građevinska inspekcija Ministarstva ekologije, je izvršila inspekcijski nadzor na toj lokaciji, nakon čega kako su naveli "preduzimaju dalje mjere i radnje".

SPC nije uklonila ni nelegalnu krstionicu kod manastira Miholjska prevlaka u Tivtu koja se nalazi u u zoni državnog Morskog dobra.

No, najdrastičniji primjer je metalna crkva SPC koja je 2005. godine helikopterima postavljena na Rumiju čime je prekinuta viševjekovna tradiciju okupljanja pravoslavca, katolika i muslimana na vrh ove planine.

Iako je tadašnje Ministarstvo uređenja prostora, u vrijeme vlasti DPS-a, donijelo rješenje o uklanjanju to se nikada nije dogodilo.

Portal Analitika