Region

Margetić: Zagreb sakrio topničke dnevnike

Izvor

Novinar i publicista iz Zagreba Domagoj Margetić je, u emisiji "Da, možda ne" na RTS o oslobađajućoj presudi u Hagu Gotovini i Markaču za zločine nad srpskim civilima u "Oluji", rekao da je tada na vlasti bio HDZ i da su Mesić i Sanader "smišljeno tvrdili  da u arhivama ministarstva odbrane Hrvatske nema tih dokumenata".

On je naveo da je "to bila laž", dodavši da je razgovarao sa svjedokom koji je Haškom tribunalu dostavio šezdesetak stranica svog svjedočenja u kome se vidi ko je i na koji način odnio "topničke dnevnike". 

Margetić je, ne želeći da otkrije ime svjedoka zbog bezbjednosti, kazao i da se u tom svjedočenju vidi "po čijem nalogu" je to urađeno. "U tom svjedočenju su bili i vrlo detaljni podaci o skrivanju Gotovine, odnosno da su ga skrivale hrvatske obavještajne službe i do kog datuma se skrivao u samoj Hrvatskoj uz znanje Sanadera i Mesića", rekao je Margetić. 

On je objasnio da "topnički dnevnici" sadrže podatke "o korišćenju materijalno-tehničkih sredstava, koliko granata je i gdje palo, u koji rejon, koliko je koji zapovjednik dužio i koliko vratio sredstava...", na osnovu čega se može sagledati vojna operacija. 

Margetić je kazao da je "žalosno za tu presudu i uopšte za procesuiranje za ratne zločine na ovim prostorima što su žrtve uvijek problem i političke trgovine", dodavši da je "to slučaj i sa predmetom Mrkonjić Grad", odnosno zločinom nad srpskim civilima. 

On je u emisiji pokazao "papir" za koji je rekao da ga je dobio u institucijama Republike Srpske optuživši pri tom predsjednika RS Milorada Dodika da je zabranio da se taj slučaj procesuira zbog njegovih "kalkulacija" sa sadašnjim ministrom odbrane Hrvatske Antom Kotromanovićem. 

"Dodik je naredio da se predmet Mrkonkić Grad skriva i ne procesuira radi njegovih određenih političkih kalkulacija sa Kotromanovićem", rekao je Margetić založivši se za procesuiranja "bez političkih kalkulacija" svih koji su počinili ratne zločine u regionu tokom devedesetih godina prošlog vijeka. 

U istoj emisiji je gostovao i predsjednik "Veritasa" Savo Štrbac koji je podsjetio da su "topnički dnevnici" možda jedina mogućnost, u skladu sa pravilima Haškog suda, za obnavljanje procesa Gotovini i Markaču. Bivši oficir JNA Veselin Šljivančanin, koji je u Hagu osuđen na deset godina zatvora, u istoj emisiji je rekao da se ne kaje za ono što je uradio i da svoju presudu ne osjeća kao pravednu. 

On je kazao da je sa hrvatskim generalima dobro sarađivao dok su bili u Hagu i da im je zbog toga čestitao oslobađajuću presudu, a naveo je i da bi ponovo otišao u Vukovar, iako je Hrvatska za njim raspisala potjernicu. 

Šljivančanin je rekao i da tu čestitku nije uputio zbog toga da bi od hrvatskih generala napravio heroje, već zbog odnosa sa njima dok je bio u pritvoru, kao i činjenice da su uspjeli da pobjede taj sud koji, kako je kazao, svima misli loše, a posebno loše misli o njemu i njegovoj državi.

IZVOR: TANJUG,B92

Portal Analitika