Društvo

Nakon što je premijer preuzeo Ministarstvo, prema mišljenju pravnih eksperata, sporna pozicija aktuelnih državnih sekretara u ovom resoru

Marić i Božović ostali nezakonito na funkcijama

Državni sekretari u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić i Bojan Božović nezakonito su ostali na ovim funkcijama nakon što je premijer Zdravko Krivokapić prije dva dana preuzeo rukovođenje ovim resorom umjesto ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića, koji je koordinirao Ministarstvom poslije smjene Vladimira Leposavića u junu prošle godine.

Marić i Božović Foto: Foto: PR Centar
Marić i Božović
PobjedaIzvor

Više sagovornika Pobjede, pravnih eksperata koji su željeli da ostanu anonimni, tvrde da je državnim sekretarima u ovom ministarstvu automatski prestala funkcija nakon što je upravljanje tim resorom preuzeo Krivokapić.

"Državni sekretar je u mandatu sa ministrom i sa prestankom mandata ministra prestaje i mandat državnom sekretaru. Isto se odnosi i na dvojicu državnih sekretara koji su imenovani za mandata koordinatora Sekulovića, njegovim povlačenjem sa te pozicije po sili zakona morali su se povući i njih dvojica", kategoričan je jedan od naših sagovornika.

Kaže da se mandat Marića i Božovića veže za mandat Sekulovića.

Saglasno je još nekoliko sagovornika Pobjede koji upozoravaju da je Krivokapić svojim postupcima doveo u pitanje i funkcionisanje Tužilačkog i Sudskog savjeta.

"Član Sudskog savjeta po zakonu je ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava, a s obzirom na to da Krivokapić nije pravnik nemoguće je da bude u tom tijelu. U Tužilačkom savjetu ovo ministarstvo, takođe, ima svog predstavnika, što je sada Marić, a s obzirom na to da je on nezakonito ostao na funkciji državnog sekretara otvara se i pitanje legitimnosti odluka ovog tijela koje su donešene na sjednici u ponedjeljak", upozoravaju naši sagovornici.

Član 30 stav 4 Zakona o državnoj upravi je decidiran - državnog sekretara imenuje i razrješava Vlada, na prijedlog ministra, bez javnog konkursa i dužnost mu prestaje prestankom mandata ministra.

"Jasno je da ni Marić ni Božović nemaju legalitet da sprovedu bilo koju radnju kao državni sekretari i sve što potpišu je nezakonito", kategorični su sagovornici Pobjede.

Boris Marić koji je bio na sjednici Tužilačkog savjeta u ponedjeljak i gostovao na jednoj televiziji u svojstvu državnog sekretara Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava juče nije odgovorio na naše pozive, niti poruku, kako bi dobili i njegovo tumačenje o zakonitosti pozicije u kojoj su se našli on i Božović.

Pogotovo smo očekivali da pojasni može li njegovo učešće u odlukama Tužilačkog savjeta od ponedjeljka dovesti u pitanje njihovu zakonitost.

Marić i Božović na funkcije državnih sekretara imenovani su u julu prošle godine, odmah nakon što je Sekulović preuzeo rukovođenje resorom Ministarstva prsvde, ljudskih i manjinskih prava.

Kabinet Krivokapića u totalnom je haosu već desetak dana, odnosno od 17. januara kada je koalicija „Crno na bijelo“, koja je dio parlamentarne većine i bez čijih glasova ne bi bilo ni aktuelne vlade, kao rješenje iz aktuelne političke krize u zemlji predložila manjinsku vladu.

„Crno na bijelo“ je 19. januara u ime 31 poslanika Skupštini podnijela inicijativu za izglasavanje nepovjerenja Vladi.

Pošto lider ove koalicije i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, kao i njegovi ljudi u Vladi odbijaju da podnesu ostavke, premijer Krivokapić sa njima obračunava tako što ih smjenjuje iz svih tijela za koja ima ovlašćenja da to uradi.

Kako je i Sekulović jedan od Abazovićevih kadrova, Krivokapić je ukinuo odluku kojom je postavljen za koordinatora Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava i on preuzeo tu funkciju.

Portal Analitika