Društvo

Marić: DPS i SDP pokušaće da amortizuju sukobe

Izvor



On je podsjetio da je činjenica da je intenzitet sukoba i razlike u stavovima između predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića i predsjednika Države Filipa Vujanovića bio visok, da su to bili otvoreni i vrlo direktni sukobi prije svega političkih neistomišljenika.

Na pitanje koliko ti sukobi i mimoilaženja u nekim opštinama mogu uticati na izbornu kampanju Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije, Marić je rekao da će u realpolitičkoj ravni te dvije stranke pokušati da se predstave kao vlast kontinuiteta i apsolutni zaštitnici države i njenih primarnih nacionalnih interesa.

"Tako će se na listi zajedno pojaviti (Miomir) Mugoša, Krivokapić i (Raško) Konjević što će biti jasna poruka da je politički interes primaran u odnosu na izgleda samo trenutno i pokazno zalaganje za principe poštovanja zakonitosti", rekao je Marić agenciji MINA.

Prema njegovim riječima, još teže će ići koordiniranje i nalaženje modela saradnje u kampanji na lokalnom nivou u brojnim opštinama.

"Dodatno, sukob u Podgorici je artikulisao i moguću krivičnu odgovornost gradonačelnika Mugoše, a karakter tog sukoba je u nekim periodima dominirao crnogorskom javnošću", kazao je on.

Marić je ocijenio da je demonstrirajući spremnost da se suprostavi samovolji i nepoštovanju zakona na lokalnom nivou u kombinaciji sa benefitima vršenja vlasti na republičkom nivou SDP u Podgorici, ali i u nizu drugih opština, samostalno nastupajući na lokalnim izborima, ostvarila vrlo zapažene izborne rezultate.

On je rekao da je posljedica takvog razvoja događaja bila i činjenica da su DPS i SDP u brojnim opštinama raskinuli saradnju i postali politički protivnici.

"Ovo bi mogla biti prilika i za opoziciju da je iskoristi ukazujući i podsjećajući na brojne vrlo otvorene i politički suprodstavljene stavove unutar vladajuće koalicije, dovodeći time u pitanje njihovu istinsku posvećenost reformama", smatra Marić.

On smatra evidentnim da se rukovodstvo SDP-a uzda u za sada neprikosnovenu snagu svog koalicionog partnera i da je ta politička logika prilično jednostavna, a u suštini modifikovana narodna poslovica “Što izgube na mostu, dobiće na ćupriji”.

Marić je ocijenio da će se poslije izbora vidjeti jesu li bili u pravu i da li je za budućnost SDP-a u odnosu na povremene i vrlo utemeljen inicijative preispitivanja zakonitosti rada određenih organa bilo isplativije da se "ni sada samostalno ne izmjere" već da nastupe u koaliciji.

"Iako je to svakako logistički udobnije za njih, manje zahtjevno i manje rizično, a korisno pojedincima, pitanje je koliko to strateški i principijelno doprinosi SDP-u kao stranci", zaključio je Marić.

Predsjednik Građanske alijanse Boris Raonić smatra da javni animozitet i neslaganja koja su čak i javno iznosili funkcioneri DPS-a i SDP-a, kako na vrhu, tako i u brojnim opštinama, nijesu veći od zajedničkog interesa koji imaju u slučaju koalicionog nastupa.

"Kako naše partije nijesu unutra organizovane na demokrartski način, već se odluke donese u samom vrhu, dok su niži funkcioneri, zaduženi za terenski rad, i ubiranje plodova ovakvog interesnog uvezivanja, onda ne treba očekivati velika negodovanja, ni iz onih opština u kojima su odnosi radikalizovani", rekao je Raonić agenciji MINA.

On je kazao da je pošto istraživanja javnog mnjenja pokazuju da zajednički ili odvojeni nastup ne donosi preveliku razliku u glasovima, jedini racionalan razlog koalicionog nastupa DPS-a i SDP-a je sprječavanje eventualnih drugačijih postizbornih koalicija.

Raonić je ocijenio da realna opasnost postoji u gubljenju identiteta partija, nakon petnaestogodišnjeg koaliranja.

"To je možda i dobro jer bi politička scena u Crnoj Gori bila mnogo jasnija kada bi se konzervativne partije u opoziciji i vladajuće partije i formalno ujedinile, čime bi izbor građana postajao lakši, a borba sa izazovima bila olakšana", zaključio je Raonić.

Portal Analitika