Niska cijena struje, 20 odsto niža i od najsiromašnijih zemalja EU, ometa ulaganja i podstiče neracionalnu potrošnju, stav je i stručnjaka i direktora EPS-a. Kako ističu, biće potrebno uspostaviti i mjere zaštite dijela građana koji ne mogu da plate tržišnu cijenu.
Generalni direktor EPS-a, Marković, je rekao da poskupljenje nije predviđeno planom poslovanja u ovoj godini, kao i da povećanje cijene od 60 odsto u naredne dvije godine može biti odjednom ili postepeno. Od 2015, kako je naveo, u Srbiji će biti potpuno otvoreno tržište električne energije koje će samo regulisati tu cijenu.
- EPS je potpuno spreman za otvaranje tržišta i priželjkuje ga već godinama. Najgori način upravljanje cijenom i cjenovnom politikom jeste administrativni način. To treba da uradi tržište - kazao je Marković.
On je istakao da niska cijena električne energije u Srbiji, najniža u Evropi, stimuliše neracionalnu potrošnju i onemogućava investicije EPS-a.
- Srbija je sa prosječnom cijenom od pet centi za kilovat sat energetski najneefikasnija zemlja u Evropi - kazao je Marković.
Struja u Srbiji za domaćinstva je oko tri puta jeftinija od prosjeka EU, a sa povećanjem od 60 odsto, cijena bi bila viša nego u najsiromašnijoj zemlji EU - Bugarskoj i približila bi se sadašnjem nivou cene u Rumuniji. Kako je dodao, zbog toga što nije predviđeno povećanje cijene struje u 2012. godini redukovan je i plan ulaganja, tako da EPS u ovoj godini ima na raspolaganju veoma skromna sredstva za investiranje.
- Godišnji nivo investicija EPS-a bio je od 400 do 500 miliona eura, a sa sadašnjom cijenom struje kompanija je na oko 100 miliona eura u 2012. godini - rekao je generalni direktor srpske elektroenergetske kompanije.
Marković je kazao će na rezultate poslovanja EPS-a u 2012. godini uticati i troškovi povećanog uvoza struje zbog ledenog talasa, ali da bi izvještaj o poslovanju za prošlu godinu, trebalo da pokaže da je Elektroprivreda Srbije imala profit. On je podsjetio da je EPS u 2011. godini proizveo rekordnu količinu struje, više od 36 milijardi kilovat sati, i da, zahvaljujući tom rezultatu i povećanju efikasnosti, očekuje pozitivan rezultat u godišnjem izveštaju. Prema njegovim riječima, dugovanja za struju se u posljednjih par godina kreću od 700 do 900 miliona eura, po pola privreda i građani. Generalni direktor EPS-a je kazao i da se prema kompanijskim procjenama godišnje ukrade se oko četiri odsto struje, dok su tehnički gubici oko 11 odsto, tako da ukupni gubici u sistemu dostižu oko 15 odsto. Tehnički gubici sistema kakav je EPS trebalo bi da budu oko osam odsto, kazao je Marković i dodao da je jedna od mjera koja je preduzeta pokretanje projekta zamene brojila.
(Foto: blic.rs)