“Ne samo političku, već svaku društvenu instituciju. Tako nam je cilj tužilaštvo koje će biti normativno definisano, institucionalno ojačano i u potpunosti osposobljeno za ispunjavanje Ustavom i zakonom povjerenih nadležnosti”, rekao je on.
Marković je kazao da to nijesu svi uslovi i da je za uspjeh neophodan je društveni ambijent u kojem postoji povjerenje u institucije, a ne njihova negacija, ambijent u kojem su tužioci slobodni i bez pritiska primjenjuju zakone jednako za sve.
“I ovdje u prvom redu mislim na one koje optužuju i sude mimo institucija i bez dokaza ugrožavajući i elementarna pravna načela. Mi nećemo težiti državi u kojoj će se vršiti progon iz političkih i drugih interesa već na osnovu dokaza i u zakonitom postupku”, kazao je on.
Cilj im je, kako je rekao, stvaranje ambijenta u kojem će “tužilaštvo da goni, sud da sudi, a drugi da poštuju autoritet i rad pravosudnih organa”.
“Tek u takvom ambijentu, rasterećenom nelegitimnog pritiska, možemo očekivati prave rezultate i objektivno evaluirati rad tužilaštva i pravosuđa uopšte”, naveo je Marković.
Prema njegovim riječima, ovih dana čuju i prigovore koliko košta održavanje privremeno oduzete imovine stečene kriminalom, a nedavno je, kako je rekao, bilo prigovora zašto ne oduzimaju takvu imovinu.
“Neka košta – kažem odavde, jer je ključni interes da ona nije u funkciji kriminala i zla koje on nosi sa sobom”, poručio je Marković.
On je rekao da će Vlada i Ministarstvo pravde nastaviti da stvaraju pretpostavke za bolje pozicioniranje državno-tužilačke organizacije, u smislu jačanja nezavisnosti i efikasnosti tužilaštva, sa naglaskom na njegovoj institucionalnoj reformi, odnosno jačanju kapaciteta za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
“U tom smislu, a u kontekstu potrebe za reorganizacijom pravosudne mreže, ozbiljno razmišljamo o formiranju Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Ili, kako kažu – borba protiv kriminala i korupcije nema cijenu“, kazao je Marković.
On smatra da ćemo bez nezavisnog, pouzdanog i efikasnog pravosudnog sistema izgubiti šansu da naše društvo učinimo slobodnim, demokratskim i prosperitetnim.
“Ono mora biti garancija slobode svakog čovjeka, njegovih prava, njegove egzistencije. Od našeg prošlog susreta do danas, tužilaštvo je ostvarilo značajne rezultate, ali moramo reći i danas na ovaj svečani dan da i pored izuzetnog napretka još uvijek nijesmo na nivou naših ukupnih potreba”, dodao je on.
Marković je poručio da je neophodno uraditi više na planu borbe protiv korupcije, posebno oduzimanja imovinske koristi stečene korupcijom.
“Zatim na planu pristupa tužilaštva bazama podataka, unaprjeđenja sistema obuke i ocjenjivanja nosilaca tužilačke funkcije, saradnje sa policijom u tužilačkoj istrazi, unaprjeđenja regionalne saradnje kroz formiranje zajedničkih istražnih timova, kao i upotrebe specijalnih istražnih mjera i novih instituta ZKP-a”, rekao je on.
Ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović kazao je da Crna Gora u procesu sveobuhvatnih ekonomskih i društvenih reformi, već izvjestan period sprovodi i temeljnu reformu i modernizaciju tužilaštva i pravosuđa, kao institucija koje su zajedno sa reformisanom i modernom policijom i ostalim nadležnim službama, osnovna poluga modernog crnogorskog društva.
“Snaga pravnog poretka je u snazi pravosudnog sistema, a nezavisnost pravosuđa predstavlja preduslov i vladavine prava. Uloga tužilaca u tom sistemu potvrđuje stabilnost i ozbiljnoost države Crne Gore”, kazao je Brajović.
On je učesnicima konferencije poručio da sa dostojanstvenim obavljanjem svojih funkcija, u skladu sa Ustavom i Zakonom, promovišu nepristrasnost, jednakost i visoke standarde tužilačkog ponašanja, u cilju jačanja povjerenja i javnosti u pravosuđe.