Marković je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, razgovarao sa šefom Jedinice za Crnu Goru i Hrvatsku u Direktoratu za proširenje, Dirkom Langeom, i upoznao ga sa prioritetnim aktivnostima koje Vlada planira za prvu polovinu ove godine, prenosi Mina.
Među prioritetima su, kako je naveo, analiza primjene zakonodavnog okvira usvojenog prošle godine i jačanja borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
On je kazao da je prvi zadatak Vlade u ovoj godini formiranje pregovaračkog tima, i da će krajem januara, odnosno početkom februara biti poznata personalna rješenja.
„Marković je istakao široko postavljenu strukturu pregovaračkog tima, u kojem će svoje mjesto naći profesionalci iz državne uprave, ali i iz organizacija civilnog društva, kao i predstavnici crnogorske akademske i stručne zajednice“, kaže se u saopštenju.
Lange je kazao da će pregovarački proces početi najznačajnijim poglavljima, 23 i 24, ali će lekcije naučene iz pregovora sa Hrvatskom pomoći Evropskoj komisiji (EK) da taj proces sa Crnom Gorom vodi što uspješnije.
On je Markovića upoznao sa zadacima kojima je Savjet EU zadužio EK kad je riječ o pristupnim pregovorima Crne Gore, od kojih najvažniji priprema pregovoračkog okvira, skrining legislative u okviru poglavlja 23 i 24 i priprema izvještaja o implementaciji zakonodavstva u tim poglavljima.
Lange je najavio i skoru posjetu eksperata država članica EU i Evropske komisije Crnoj Gori, navodeći da je to jedan od pokazatelja većeg angažmana država članica EU kad su u pitanju reformske aktivnosti, koje će neizostavno uvesti Crnu Goru u zajednicu evropskih naroda.
Sagovornici su se saglasili da je za finalizaciju reformskih procesa u oblasti pravosuđa od ključne važnosti izmjena Ustava u onim segmentima koji su bili predmet ekspertskog mišljenja Venecijanske komisije.