Politika

Bivši premijer i poslanik DPS-a

Marković: Ne vjerujem da će Lekić biti dio manipulacije DF-a

Ne vjerujem da će poslanik Miodrag Lekić kao iskusan političar prihvatiti da bude dio tog manipulativnog političkog inžinjeringa Demokratskog fronta, kazao je za Novu M bivši premijer i poslanik Demokratske partije socijalista Duško Marković.

Marković: Ne vjerujem da će Lekić biti dio manipulacije DF-a Foto: DPS
Nova MIzvor

Dodao je i to da je Vlada suštinski već pala budući da nema podršku ni onih koji su je birali.

“Zaista proživljavamo ozbiljnu političku krizu. Ja bih rekao da nije samo politička već da je i institucionalna i društvena i da praktično čitava Crna Gora u posljednjim mjesecima proživljava jedan politički fenomen. On se ogleda u tome da aktuelnu Vladu u ovom trenutku od 81 poslanika podržava samo 14 poslanika i to je činjenica koja ne zabrinjava niti predsjednika Vlade, niti samu Vladu da pokrene pitanje svog povjerenja u parlamentu. S druge strane imamo u većini 27 poslanika koji jasno i nedvosmisleno ne podržavaju ovu Vladu koju su birali a istovremeno ne pokreću inicijativu za izglasavanje povjerenja u Parlamentu. Kada bi to uradila Vlada ili većina poslanika vladajuće koalicije, protiv Vlade u Parlamentu bi glasalo 67 poslanika. Dakle, imamo paradoksalnu situaciju da je na sceni i funkcioniše Vlada koja nema značajnu većinu u Parlamentu, pa čak ni onih politička stranaka koje su je birali”, kazao je Marković.

On nije optimista da će se koristiti demokratska pravila po kojima bi, u ovakvoj političkoj krizi vanredni parlamentarni izbori bili neminovnost, već smatra da će doći do dogovora predstavnika parlamentarne većine zbog ličnih interesa. Da se dese vanredni izbori, siguran je Marković, ova većina nikada ne bi mogla više vladati Crnom Gorom.

“Po svim političkim i demokratskim standardima ova Vlada je već pala, ova situacija bi iziskivala neophodne hitne vanredne parlamentarne izbore kako bi se došlo do Vlade koja bi imala neophodnu većinu u parlamentu i na taj način pokrenula ozbiljna društvena, ekonomska i politička pitanja kako bi se Crna Gora izvadila iz ovoga sveukupnog beznađa. Međutim, nijesam optimista da će se koristiti demokratska pravila i demokratski standard iz savremenog svijeta. Vjerujem da će se pokušati nekim političkim inžinjeringom doći do nekog saglasja unutar koalicije ali kako god se stvari završe kao rezultat tog političkog inžinjeringa Vlada neće biti stabilna, Crna Gora neće ići naprijed, problemi će se gomilati”, smatra Marković.

Istakao je da je najveći gubitnik nakon izbora na kojima je došlo do promjene vlasti - Demokratski front i njegova koalicija.

“Oni toj koaliciji donose 27 poslanika, sa njihove liste su dali premijera, a da istovremeno ih nema u Vladi nema ih u vlasti. Sadašnji premijer koji je bio nosilac njihove liste ne komunicira s političkim predstavnicima DF-a, ignoriše njihove zahtjeve i sa druge strane DF je sada u zaista u nezavidnoj mat poziciji, u kojoj pokušava da pronađe rješenja za izlazak iz takve situacije. Ja bih rekao da su to neadekvatna rješenja koja ne odgovaraju političkom trenutku niti političkoj potrebi. Ne vjerujem da će poslanik Lekić kao iskusan političar prihvatiti da bude dio tog manipulativnog političog inžinjeringa DF-a", naveo je Marković.

Prema njegovom mišljenju, DF je zaslužio ovakvu poziciju budući da je uvijek služio tuđim interesima,odnosno, interesima druge države.

“Bilo bi korisnije i za njih i za Crnu Goru kada bi se DF okrenuo Crnoj Gori i njenim politički interesima bez obzira na programska i ideološka opredjeljenja”, istakao je Marković.

Komentarišući odnos Srbije prema Crnoj Gori, Marković kaže da tu nema ništa novo. On je, smatra, isti u kontinuitetu.

“To je politika kontinuiteta prema Crnoj Gori. Ako bi se ona mogla drugačije opisati, onda bi se moglo reći da je to neiskren odnos prema Crnoj Gori, neiskren odnos prema potrebi da dobro-susjedski živimo, komuniciramo, da usaglašavamo naše interese, da radimo na njihovoj realizaciji. Ovo što sada imamo kao odnos Srbije prema Crnoj Gori nije ništa novo u odnosu na ono što je bio odnos drugih beogradskih vlasti prema Crnoj Gori u kontinuitetu u daljoj i neposrednoj prošlosti “, rekao je Marković.

Dovoljna je, kako kaže, mala tabloidna poruka iz Beograda da se stvari okrenu negativno prema Crnoj Gori.

“Ovoga puta je to bila Rezolucija o Srebrenici, dokumentu civilizacijskog značaja i vrijednosti. Zvanični-nezvanični Beograd, tabloidni Beograd se sa svom silinom usmjerio prema Crnoj Gori, kriminalitizujući Crnu Goru, kriminalizujući političare u našoj državi, pojedince koji imaju svoj stav”, naveo je Marković.

Rekao je i da su u Crnoj Gori od 30. avgusta na sceni tenzije koje dolaze ili koje se povećavaju između građana. Problem u Crnoj Gori su, kako napominje, tenzije na međunacionalnom nivou.

“To je ono što ugrožava vitalne demokratske vrijednosti na kojima počiva stabilna Crna Gora. Dakle to je mulietnički, multivjerski sklad, to je dijalog koji približava razlike, ne samo eliminiše. Dakle u Crnoj Gori u poslednjih sedam-osam mjeseci nemamo ništa od toga. Nasuprot toga, imamo afirmaciju nedemokratskih vrijednosti. U Crnoj Gori, kao građanskoj državi, afirmišu se narodi, a ne građani kao pojedinci. To je ustavna kategorija. Daje se prednost vrijednostima koje su suprotstavljene antifašističkim vrijednostima kao temeljnim vrijednostima naše države. I zaista u tim okolnostima ugrožen je naš indentitet koji se zasniva na kulturi, umjetnosti, jeziku i drugim postulatima. Ugrožena je država, a bojim se i njen opstanak. Svi moramo uraditi mnogo više - politički i nepolitički akteri, široka javnost koja živi društveno-politički život u Crnoj Gori kako bi se eliminisale tenzije”, naveo je Marković.

Kazao je da Crna Gora 13. jul-Dan državnosti dočekuje kao evropska zemlja iako još nije članica Evropske unije, kao članica NATO-a i jedna od najrazvijenijih zemalja u regionu.

“Zemlja koja je izgradila sposobnost da upravlja svojim resursima i da ih čuva i valorizuje na određen način bez obzira na ovu političku nepogodu koja ima karakter vremenske nepogode, ali istovremeno s snažnim osjećajem odbrane atifašističkih vrijednosti koje su jasne i koje danas baštini čitavi demokratski svijet. Vjerujem da ćemo se i ovog 13. jula posjetiti na te vrijednosti i da ćemo potvrditi našu spremnost da ih čuvamo, kako bi one bile temelj, osnov održanja Crne Gore, njene dugovječnosti, ali i boljeg i kvalitenijeg života za svakog njenog građanina”, naglasio je Marković.

Ističe da su nerealna predviđanja da će Crna Gora biti članica EU do kraja 2024. godine, budući da su evropski procesu u zastoju, a posebno imajući u vidu i veliku nesposobnost sadašnje Vlade.

Portal Analitika