Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Marković: Treća faza popuštanja mjera možda i prije 18.maja, u zdravstvo ulažemo 21 milion eura

Predsjednik Vlade naveo

Marković: Treća faza popuštanja mjera možda i prije 18.maja, u zdravstvo ulažemo 21 milion eura

Premijer Crne Gore je naveo da je imao strah, ali ne samo od virusa, nego toga da li će institucije znati da odgovore na korona virus.

Marković: Treća faza popuštanja mjera možda i prije 18.maja, u zdravstvo ulažemo 21 milion eura Foto: Vlada/twitter
Nova MIzvor

„Ovo je nešto što je zateklo cijeli svijet. Morali smo da sagledamo stanje, opremljenost, mobilnost i onda preduzmemo sve što je neophodno. Uspješno smo završili najvažniju etapu suprotstavljanja Covid19 i zaštiti i odbrani zdravlja građana. Rezultat je postignut zahvaljujući pravovremenosti, odgovornosti i stručnosti u institucijama te koordinaciji svih djelova siste“, istakao je Marković.

Navodi da cilj nije bio da se nabave respiratori po svaku cijenu.

„Cilj je bio da do respiratora ne dođe. Mi imamo trenutno 160 respiratora, a očekuje se još 10 od Norveške“, naveo je Marković u intervjuu za Nova M.

On je istakao da je od tri miliona pomoći EU naručeno još 100 respiratora koji treba da stignu u narednih 20 dana.

"Uspješno smo završili najvažniju etapu suprotstavljanja koronavirusu i zaštiti i odbrani zdravlja građana. Rezultat je postignut zahvaljujući pravovremenosti, odgovornosti i stručnosti u institucijama te koordinaciji svih djelova sistema", rekao je Marković.

Premijer je istakao da su disciplina i odgovornost najbitniji.

"Nadam se da će poslodavci i zaposleni poštovati mjere. Veće popuštanje mjera će možda biti i prije 19.maja", kaže predsjednik Vlade.



Marković je rekao da neizmjernu zahvalnost dugujemo zdravstvenim radnicima.

"Plate su im povećane ove godine za 12 odsto, a naredne će za još 3 odsto. Za mart i april su dobili 15% bonuda. Mi ne dajemo nerealna i neodrživa rješenja. Za povećanje zarada se mora stvoriti realan izvor", naveo je predsjednik Vlade.


Premijer je ponovio da će se novac od donacija NKT-u uložiti u gradnu Infektivne klinike u Podgorici i da želi da se u temelje te klinike ugradi ime svakog donatora, i da bi u okviru nje bila još jedna klinika, za kožne bolesti.

"Evropska komisija je za izgradnju ove dvije klinike odobrila 4,5 miliona, a očekuje se da će gradnja koštati više od osam miliona eura. Vlada sa EK pregovara da iz 53 miliona donacije 10 miliona odvoji za dodatne projekte u zdravstvu", objašnjava Marković.

On kaže da je namjera da su donatori uplatili NKT-u oko 8 miliona, od čega je namjenski potrošeno 1,7 miliona. U zdravstveni sistem će u budućem periodu biti uloženo 21 milion eura.

"U zdravstvu nam predstoji ozbiljan investicioni poduhvat", ističe on.

"Želimo da nadogradimo IJZCG, da dio novca iskoristimo za gradnju bolnice za mentalne bolesti, i da rekonstruišemo zgradu onkologije. Odobrena su sredstva za izradu projekta kako bismo 2021. počeli izgradnju novog Urgentnog centra, što će biti finansirano iz kredita EIB-a", kaže Marković.

On je dodao da je zbog kršenja mjera podnijeto preko 1000 krivičnih prijava protiv više od 1400 pojedinaca, da je 668 lica uhapšeno, sporazumnim priznanjem u humanitarne svrhe uplaćeno preko 80.000 eura,a da je u pritvorskim jedinicama trenutno oko 70 lica.

Marković je istakao da će se do kraja maja izaći sa trećim paketom ekonomskih mjera, to jeste ekonomskog programa.

"Cilj je pokretanje proizvodnje na bazi sopstvenih potencijala i resursa u energetici, poljoprivredi, građevinarstvu i IT sektoru", kaže on.


Marković kaže i da će brzo krenuti realizacija projekata u energetici i dodao da se sada vidjelo koliko je dobro što je energetika u vlasništvu države.

"Bićemo zadovoljni da do kraja godine obezbijedimo 450 miliona eura i ispunimo planove i obezbijedimo redovno servisiranje obaveza iz budžeta",  rekao je Marković.

Kazao je da je dio zapošljenih u Aerodromima Crne Gore poslat kući, da nisu ostali bez posla i da su im plate smanjene za 30 odsto jer ne radi aviosaobraćaj.

Portal Analitika