Marković je istakla da je pandemija koornavirusa odnijela veliki broj ljudskih života i oslabila ekonomije, ali da su poteškoće, pratili i mnogobrojni primjeri solidarnosti, među kojima se izdvaja i podrška Evropske unije.
„U periodu pandemije koronavirusa, kada smo se svi trudili da se odgovorno ponašamo, učimo i radimo od kuće i čuvamo svoje i zdravlje svojih najbližih, kao i ljudi oko nas, upravo nam je Evropska unija, naš partner i prijatelj, pružila ruku i pomogla da se borimo sa nevoljama koje su zadesile ne samo Crnu Goru, već i čitav svijet. Vjerujem da na tu podršku možemo računati i dalje, koliko god je izazovan period pred nama", poručila je Marković.
Kada je riječ o Novoj metodologiji pristupanja EU, Marković kaže da ona predstavlja jedan od mehanizama EU koji je konkretno osmišljen da podrži države Zapadnog Balkana, podstičući dinamiku i kredibilnost pregovaračkog procesa. Istakla je da Kancelarija za evropske integracije i glavni pregovarač imaju intenzivnu diplomatsku komunikaciju kako sa portugalskim predsjedništvom Savjeta EU, tako i sa svim državama članicama EU u pogledu elemenata njene primjene. Pojasnila da se u velikoj mjeri primjena mehanizma oslanja na naš postojeći pregovarački okvir i da Crna Gora faktički već pregovara po novom pristupu s fokusom na poglavlja 23 i 24.
„Vjerujemo da će primjena nove metodologije omogućiti zemljama kandidatima da pokažu vidljivost reformi i političku posvećenost, kroz politički dijalog na visokom nivou koji će se voditi u obliku političkih međuvladinih konferencija. Nadamo se da ćemo imati prvi takav događaj do kraja portugalskog predsjedavanja Savjetu EU. Spremni smo da dokažemo i na političkom i na ekspertskom nivou da je nova Metodologija zaista primjenjiva i da donosi dodatnu vrijednost procesu", rekla je Marković.