Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija obratilo se vrhovnom državnom tužiocu Miloradu Markoviću da preispita odluku postupajućeg tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru kojom je odbačena prijava protiv lica zaposlenog u jednoj obrazovnoj ustanovi u Budvi da je telefonom snimalo djevojčice u julu 2024. godine, na šetalištu u tom gradu.
“Povodom predstavke Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija vrhovni državni tužilac Milorad Marković zatražio je od Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru da dostavi izvještaj o postupanju povodom događaja”, odgovoreno je Pobjedi iz Vrhovnog državnog tužilaštva.
Prethodno se Ministarstvo obratilo Upravi policije u vezi sa navedenim slučajem, koja je obavijestila da je nakon prikupljanja obavještenja i upoznavanja postupajućeg tužioca prijava odbačena, te da je utvrđeno da je prijavljeno lice zaposleni u obrazovnoj ustanovi u opštini Budva.
Zbog toga je Ministarstvo uputilo zahtjev VDT-u da, zbog specifičnosti predmetne situacije, još jednom preispita postupanje u konkretnom slučaju.
Pobjeda je juče uputila pitanja kabinetu VDT-a da li će postupiti po zahtjevu Ministarstva prosvjete.
Podaci o direktoru osnovne škole koji je krišom snimao maloljetnice su objavljeni u tekstu „Seksualno uznemiravanje učenika od strane osoblja: Dokaze obično guraju pod tepih“ CIN-CG 30. novembra.
Direktor je prijavljen policiji, jer je krišom snimao maloljetnice na ulici tokom jula ove godine. Fotografisao je djelove njihovih tijela. Nakon što ga je prolaznik opomenuo, izbrisao je snimke sa telefona, ali ih je policija povratila tokom forenzike nakon što ga je privela.
Iz Uprave policije potvrdili su za CIN-CG da je došlo do incidenta:
“Službenici Odjeljenja bezbjednosti su 29. jula 2024. godine postupali po prijavi građana da u ulici ... jedno nepoznato muško lice mobilnim telefonom snima maloljetna ženska lica. Odjeljenje bezbjednosti utvrdilo je da je direktor osnovne škole snimio nekoliko fotografija maloljetnica sa zadnje strane”, navode iz Uprave policije, piše CIN-CG.
On navodno nije znao da je riječ o maloljetnicama, a u prostorijama Uprave policije naveo je da je „fotografije sačinio zbog ukazivanja na nedolično oblačenje, odnosno, nepoštovanje zabrane hodanja u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće po gradskim ulicama“.
Sa događajem je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru, koji je odbacio prijavu i izjasnio se da se u radnjama ne stiču elementi krivičnog djela.
Nekoliko roditelja čija djeca idu u školu u kojoj je direktor izrazilo je zabrinutost povodom ovog događaja u razgovoru za CIN-CG.
Tekst autorke Đurđe Radulović koji je objavljen krajem novembra je alarmirao javnost nakon što je otrkiveno da u crnogorskim školama rade seksualni predatori, kao i činjenicu da nadležni uglavnom ćute i odbacuju prijave ili sumnjive predatore, jednostavno, prebace u drugu školu.
Sara Vujisić, koju je prije tri godine seksualno uznemiravao putem poruka profesor Radoman Čečović, bila je jedan od anonimnih sagovornika u tom tekstu. Nakon što je objavljen, procurile su i poruke u javnosti i na kraju je bivša učenica hrabro odlučila da istupi javno i da kaže da je riječ o njoj. Javnost je burno reagovala na taj slučaj koji je dobio ime i prezime, pa je organizovan i protest ispred Gimnazije zbog nepostupanja direktorice Biljane Vučurović u ovom slučaju, koja je profesora kaznila sa 30 odsto manjom platom jedan mjesec.
Nakon toga, Ministarstvo prosvjete je zadužilo Prosvjetnu inspekciju da izvrši nadzor u toj školi, a nalaz inspektorke Lucije Adžić je pokazao da direktorica nije postupala u skladu
sa Statutom Gimnazije, Uputstvom za postupanje u slučajevima vandalizma i nasilja, Etičkim kodeksom, kao i Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju, koji su joj davali mehanizme da se slučajem ozbiljnije pozabavi.
Najavljeno je razrješenje direktorice, što je izazvalo osudu Nove srpske demokratije, koja cijeli slučaj pokušava da prebaci na politički i nacionalni teren, ističući da je direktorica žrtva linča jer je Srpkinja.