- Proces sveobuhvatnih reformi u Crnoj Gori krenuo je od obnove naše nezavisnosti 2006. godine. To je bio novi početak Crne Gore, kada je valjalo postaviti temelje za novu državnu arhitekturu: izgraditi institucije, izraditi strategije, donijeti Ustav i zakone, definisati politiku, krenuti u implementaciju i ubirati rezultate tog rada. Međutim, i dalje smo limitirani kad je riječ o administrativnim kapacitetima, i upravo ovdje vidim jedan od izazova s kojim ćemo se suočiti na našem integracionom putu - rekao je Marković.
On je kazao da je od decembra prošle godine, kada su Crnoj Gori uslovno odobreni pregovori, u oblasti reforme pravosuđa i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije učinjeno mnogo. Od rada na ustavnim promjenama koje su, u vidu amandmana, na finalnoj ekspertizi Venecijanske komisije, do skorog uvođenja javnih izvršitelja kako bi unaprijedili sistem izvršenja sudskih odluka.
- Na planu prevencije organizovanog kriminala i korupcije donijeli smo ili izmijenili set antikorupcijskih zakona, koji se uveliko implementiraju, kao što su o finansiranju političkih partija, o lobiranju, o sprječavanju konflikta interesa, o radu i o javnim nabavkama. Izmijenili smo i Krivični zakonik u dijelu prihvatanja preporuka GREKO u odnosu na koruptivna krivična djela. Uspješno implementiramo Zakon o krivičnom postupku kao najmoćniji alat za borbu protiv ovih izazova - naveo je ministar pravde. Za Crnu Goru su veoma važna poglavlja 23 i 24, koja se odnose na unapređenje vladavine prava, kao što je jača borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, efikasnije tužilaštvo i sudstvo koje neće zaobilaziti ni tzv. krupne ribe.
- Sjednicu Savjeta opštih poslova EU, na kojoj očekujemo odluku o otvaranju pregovora o članstvu Crne Gore u EU dočekujemo sigurni u sebe. Makar kada je riječ o rezultatima postignutim u poglavljima 23 i 24, kojima će biti otvoreni pregovori sa EU - rekao je Marković.