Politika

"Društvo se kreće prema zajednici koju definiše religijska isključivost i fanatičnost"

Martinović: Očigledan je opšti društveni i vrijednosni nazadak od septembra 2020.

U crnogorskom društvu, od septembra 2020. do danas, očigledan je opšti društveni i vrijednosni nazadak, ocjenio je poznati podgorički advokat Nikola Martinović povodom tri godine otkako je na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori promijenjena vlast.

Martinović: Očigledan je opšti društveni i vrijednosni nazadak od septembra 2020. Foto: Gradski portal
Portal AnalitikaIzvor

"Umjesto ka evropskim vrijednostima, slobodi i radu naše se društvo kreće prema zajednici koju definiše religijska isključivost i fanatičnost, hipokrizija i prevara kao politički model za osvajanje ili ostanak na vlasti koja se koristi kao mehanizam za obračun sa neistomišljenicima. U takvom društvu, sasvim sigurno nema vladavine prava po evropskim standardima. Po standardima Irana ili Nigerije možda ima…", rekao je Martinović za Antenu M. 

Kompetencije su, smatra on, zamijenjene pripadnošću političkoj partiji ili religijskog grupi, a pravda je postala nedostupna ili sasvim nedjelotvorna.

"Jedino smo društvo u Evropi, u kojem se Vlada bira u klerikalnim krugovima, a premijer Krivokapić imao je uzor u Mahmudu Ahmedinedžadu čija je vjerska policija ubila Mašu Amini zbog nenošenja hidžaba. Nemamo predsjednika Vrhovnog suda, nemamo Vrhovnog državnog tužioca i nemamo kompletan Ustavni sud", istakao je Martinović. 

Napominje da imamo istrage koje traju duže od svih evropskih standarda. 

"A nemamo nijednu pravosnažnu presudu. Imamo tone zaplijenjenog kokaina, ali nemamo osumnjičene. Za očigledni šverc cigareta nemamo nijednu okončanu istragu, a kamoli presudu. Zato imamo aktuelnog premijera koji najavljuje hapšenja i akcije tužilaštava, a ministra policije koristi za privatne obračune sa uspješnim biznismenima koji se ne daju upregnuti u njegov politički jaram“, povukao je Martinović.

Podsjeća da je posljednje poglavlje u pristupanju EU zatvorili smo 2020. i naglašva da nema napretka ni u jednom od ranije otvorenih.

"U međunarodnom sistemu pravde imamo samo arbitražne postupke koje su nezadovoljni investitori pokrenuli protiv Crne Gore i čije ishode sa zebnjom očekujemo. Treba li više? Možemo li još ovako?", pita (se) Martinović. 

Portal Analitika